مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
بلاگرها در فعاليتهاي انساني خوش درخشيدند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸٥

مهدی بوترابي: بلاگرها در فعاليتهاي انساني خوش درخشيدند

سرويس فرهنگ، چهارشنبه  25 مرداد 1385، ساعت 06:16

فاوانيوز - حضور بلاگر ها در فعاليتهای انسانی مدتی است آغاز شده است،  در اين زمينه حمايت از موسسات غير دولتی فعال در زمينه ی خدمات اجتماعی نخستين عرصه بود. حمايت از مظلوميت لبنانی ها و فلسطينی ها نيز صحنه ای ديگر از همين كاركرد فضای مجازی به ويژه در بين بلاگرهای ايرانی است  كه البته اين دفاع عمدتا متوجه جهات انسانی موضوع است.
مهدی بوترابی، مديرعامل گروه سايتهای پرشين بلاگ با بيان اين مطلب به خبرنگار فاوانيوز افزود: به دليل اينكه فجايع دردآوری در جنوب لبنان اتفاق افتاده تا حد زيادی وب فارسی متاثر از اين موضوع شده است. مثلا بنرهای اختصاصی حمايت در اين زمينه از همان روزهای اول فعال شد و آمار بازديد بالايی هم دارد همينطور آنچه كه بطور قاطع می شود گفت اين كه همگرايی خاصی در زمينه حمايت از لبنان در بين ايرانيان فعال در حوزه وب فارسی شكل گرفته است.
بوترابی همينطور در پاسخ به اين سوال كه دليل اصلی بالاتر بودن حجم مطالب توليدی در حوزه‌ی لبنان توسط بلاگرهای ايرانی در مقايسه با بلاگرهای ساير كشورهای اسلامی چيست، گفت: نزديكی تاريخی ملتهای ايران و لبنان كه پس از پيروزی انقلاب اسلامی ابعاد جديدتری نيز يافته است و شدت تاثرات ناشی از حملات غير انسانی اسرائيل را دو دليل اصلی در اين زمينه می‌توان ذكر كرد.
او گفت: البته اسرائيل بطور قطع جنايات سنگين تری را در فلسطين انجام داده و ايرانيها نسبت به آنها نيز حساس بودند ولی وقتی موضوع به لبنان كشيده شد حساسيت ايرانی ها خيلی بيشتر شده و انعكاس بيشتری يافته است در نتيجه شايد زمينه اصلی جلوه ی فعاليت حمايتی ايرانيان از لبنانی ها در محيط وب فارسی به فعاليت گسترده ايرانيان در وب نيز بر می گردد چرا كه ايرانيها آموخته اند محيط وب برای ابراز نظر بسيار سهل الوصول است.
بوترابی، مدير گروه سايتهای پرشين بلاگ و شركت آرياگستر همينطور خاطرنشان كرد: حمله به جنوب لبنان اقدامی توسعه طلبانه و پايدار نيست. دوران اقدامات بی پاسخ اسرائيل پايان يافته و اسرائيل حتی در طول جنگ تحميلی عراق هيچگاه حاضر به رويارويی صريح با ايران نشده است حتی در زمانی كه آمريكايی ها مستقيما در جنگ مداخله كردند اسرائيلی ها حاضر نبودند وارد برخورد نظامی با ايران شوند.
مهدی بوترابی كه در وبلاگ شخصی خود به نام كرانه نيز می‌نويسد افزود: موضوع حمله به لبنان هم در چارچوب استراتژی مشت آهنين رژيم تل آويو است. چيزی شبيه اقدامات فاشيست های نازی در مواجهه با اقدامات پارتيزانی كشورهای اشغال شده در جنگ جهانی دوم در نتيجه می‌توان گفت اسرائيل اساسا در حال عقب نشينی است و ديگر دنبال رويای نيل تا فرات نيست كه تهديدی واقعی متوجه كشور ما كند.
وی در پايان افزود: من از اقدامات غير رسانه ای و تاثيرات آنها اطلاع زيادی ندارم ولی استفاده از توان رسانه ای مردم منطقه بخصوص اينترنت و حتی شبكه هايی مثل الجزيره خيلی موثر خواهد بود همينطور به نظر من حفظ فضای رسانه ای مناسب برای حمايت از مظلومان بهترين اقدام است و بقيه اقدامات نيز از همين فضا تغذيه خواهند شد.

http://www.favanews.com/default.aspx/news_17510.htm

  نظرات ()
بلاگر شدن افتخار بزرگی است٬ اميدوارم آقای احمدی نژاد با وبگردی آن را تکميل کند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٥


مديرعامل پرشين‌بلاگ: بلاگر شدن افتخار بزرگی است،

اميدوارم احمدی‌نژاد با وب‌گردی آن را تكميل كند

گروه وبلاگ: وبلاگ‌نويس شدن دكتر محمود احمدی‌ن‍ژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، از اتفاقات جالب‌توجه اين‌روزهای فضای مجازی ايران است. يك نويسنده‌ی مهم به نويسنده‌گان وب فارسی افزوده‌شده؛ نويسنده‌ای كه همه می‌خواهند بدانند چگونه می‌انديشد و انديشه‌های‌اش را در قالب وبلاگ با چه ادبياتی در معرض قضاوت كاربران اينترنت قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، بوترابی مديرعامل پرشين‌بلاگ نيز معتقد است پيوستن احمدی‌نژاد به جمع وب‌نويسان ايرانی اتفاق جديد و درخور توجهی افتاده است.

وی در مصاحبه‌ای كوتاه با ايكنا دلايل خود را برای مهم بودن اتفاق چنين عنوان كرد: كار خوب، خوب‌ است. با بلاگر شدن رئيس‌جمهور اولاً يك عضو به ميليون‌ها عضو آن اضافه شد. ثانياً اهميت جامعه مجازی بيشتر از قبل برای همه روشن می‌شود. ثالثاً تأثيرات جديدی بر انديشه و فكر آقای رئيس جمهور پديد می‌آيد، چرا كه با جامعه‌ای تازه با مختصات جديد مواجه خواهندشد و اين مهم‌ترين نكته است.

بوترابی تصريح كرد: البته شرط اين اتفاق آن‌است كه وبلاگ‌نويسی را ادامه دهند و مهم‌تر از وبلاگ‌نويسی كمی وبگردی كنند تا با كوچه و بازار و محلات جامعه مجازی بيشتر آشنا شوند.

وی در پايان در پاسخ به سوال خبرنگار ايكنا مبنی بر قرارنداشتن وبلاگ آقای احمدی‌ن‍ژاد در يكی از بلاگ‌سرويس‌های ايرانی گفت: به نظر من اهميتی ندارد اين‌كه ايشان در كجا می‌نويسد. بلكه می‌نويسد و ‌آن‌چه می‌نويسد مهم‌تر است.

http://www.iqna.ir/news_detail.php?ProdID=62960


  نظرات ()
تقدير از خبرنگاران فناوری اطلاعات و ارتباطات به مناسبت روز خبرنگار نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٥
امروز طی مراسمی از دهها خبرنگار و  روزنامه نگار و  فعال در حوزه تولید محتوای فارسی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات تقدیر شد.
مراسم به ابتکار نظام صنفی رایانه ای کشور و با حضور رئیس نظام صنفی آقای مهندس سعیدی و با سخنرانی خسته کننده ی آقای ریاضی برگزار شد.
آقای ریاضی طی سخنان مبسوط به مواردی اشاره کردند که نشان از توجه ایشان به اهمیت نقش خبرنگاران بود. بطور مثال در زمینه ارائه راه حل در باره سیستم های e-banking / core banking  صحبت کردند.
همچنین به اهمیت اخلاق و تاثیر مستقیم آن در موفقیتها اشاره کردند.
آقای ریاضی به ظهور تمدن جهانی اسلام نیز اشاره کردند.
نخستین دیدار با آقای ریاضی برای بنده که تجربه ای استثنایی بود.
نمیدونم چطور شد که یهو اسم بنده را هم گفتند و به نمایندگی از پرشین بلاگ از بنده نیز تقدیر کردند. احتمالا منظورشان فعالیت های رسانه ای گروه سایتهای پرشین بلاگ بوده است.
  نظرات ()
هويتهای مجازي مستند ميشوند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٥
استفاده از اسامی واقعی در ایمیل ها و وبلاگها به تدریج بر اهمیت محتوای فارسی وب در شناخت هویت شهروندان مجازی موثر است.
امری که لازمه قوام گرفتن جامعه مجازی است. بدون هویت های روشن و شفاف نمیتوان از جامعه مجازی سخن گفت.
  نظرات ()
قبيله ای بنام گوگل نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٥
گوگل با روشهای قبیله ای میرود که مغول وار بر حوزه وب دست بیندازد. همچون یاهو بزرگترین هدفش را تصاحب یا کنترل هویت مجازی و در نهایت هدایت جامعه مجازی قرار داده است.
منتظر حملات قبایل گوگل باشیم!
  نظرات ()
اس ام اس و جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٥
نقش اس ام اس در جهان مجازی خیلی مهم است. به دلیل اهمیت روز افزون موبایل و چند کاره شدن موبایل ها انتظار آن میرود که بزودی به بزرگترین ابزار چند منظوره ارتباطی تبدیل شود. ارتباط بین اینترنت و موبایل آخرین حلقه از این مرحله است.
دجله و فرات که بهم آمیزند چه میشود ...!
  نظرات ()
اسم خوب برای یک سايت نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱۳ امرداد ۱۳۸٥
برای یک سایت خوب اسم خوب خیلی کمک است.
پسوند دات کام. دیگه معنای سابق رو نمیده.
استفاده از اسامی برند شده فارسی خیلی مهم است به شرطی که بتونید از زیر سایه ی برند بیایید بیرون. مثلا استفاده کردن از اسم ویزا در اسم خطاست.
استفاده از اسم هایی که به صورتهای مختلف نوشته میشوند خیلی خوب نیست.
  نظرات ()
در باره ارزش اسامی دامنه های مختلف نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱۳ امرداد ۱۳۸٥
از نظر اکثر فعالین حوزه سایتهای اینترنتی که من باهاشون ارتباط دارم٬ نام خوب برای دامنه داشتن مهمترین نکته است. از نظر بعضی توانای گرافیکی یا برنامه نویسی مهم است.
آنهایی که عمیق تر می اندیشند به موضوع و تولید محتوای مرتبط اهمیت ویژه میدهند.
همه این عوامل روی هم بعلاوه عواملی چون ارتباط منطقی و تقویت کننده با کسب و کارهای مرتبط و البته مدیریت و ساختار مناسب برای موفقیت ضروری است.
  نظرات ()
جشن افتتاحيه پرتال بانوان ايران نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٥

جشن افتتاح پرتال بانوان ایرانی برگزار شد

یکشنبه ی گذشته مراسم افتتاح پرتال بانوی ایرانی در سالن شماره ۲ ورشو خیابان ویلا برگزار گردید. 
حدود سیصد نفر مهمان جشن طی دو ساعت اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری با برنامه های سایت تخصصی زنان و گروه سایتهای پرشین بلاگ آشنا شدند.
آقای مهدی بوترابی مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ ضمن خیر مقدم به میهمانان بر اهمیت فرصت موجود برای جبران تبعیضات نسبت به زنان تاکید کردند. ایشان افزودند اینترنت و وب فارسی محیط سالم و مستعدی برای فعالیتهایی است که در جامعه به راحتی قابل انجام نیست. کاربران اینترنت فرصت مناسبی برای باز تعریف موقعیت اجتماعی خود یافته اند . امید است با تلاش جامعه ی زنان ایرانی در روند تولید دانش٬  ثروت و قدرت در اینترنت شاهد تحولات مثبتی که به نوعی جنبش نرم افزاری استُ باشیم.
خانم مهندس خلقی مدیر سایت بانوی ایرانی و آقای مهندس هنربرور از شرکت آریا گستر(گروه سایتهای پرشین بلاگ) به اهداف و برنامه های سایت اشاره کردند و با پاسخ به پرسشهای حاضرین تلاش کردند تصویر جامع تری نسبت به سایت و فعالیتهای آن ارائه کنند.
مهندس خلقی اظهار امیدواری کرد که با  همکاری گروههای مرتبط با حوزه زنان آینده روشنی پیش روی جامعه ی مجازی بانوان ایرانی قرار خواهد گرفت.
حضور فعال و موثر گروههای هنری و فرهنگی در جشن افتتاحیه پرتال بانوان ایران جلوه ی خاصی به مراسم داده بود.۳ بار اجرای زنده ی سرود توسط گروه ۲۰ نفره ی کر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (سرود ملی جمهوری اسلامی ایران / آزادی / ای ایران)٬ اجرای حرکات نمادین نیایشی هنگام تلاوت قرآن وهنر نمایی در فواصل برنامه ها توسط گروه تئاتر .... و برنامه ی ورزشی سیکرورایز سوییمینگ توسط گروه خورشید با استقبال فراوان از سوی میهمانان روبرو گشت.
اهدای لوح تقدیر و جوایز متنوع به سه وبلاگنویس منتخب از مسابقه ی وبلاگنویسی روز تولد حضرت زهرا س(روز زن)  و تجلیل از مقام والای علمی و فرهنگی و اجتماعی و ورزشی  ۵ نفر از بانوان: خانم طاهره صفار زاده٬ خانم رخشان بی اعتماد٬ خانم مصعومه ابتکار٬ خانم زهرا شجاعی و خانم لاله صدیقی از برنامه ای اصلی مراسم بود.
همچنین به گروههای هنری و فرهنگی هدایایی به رسم یاد بود تقدیم شد.
در خاتمه کیک مراسم با نقشه ایران و آرم پرتال بانوان به یکی از مراکز سازمان بهزیستی هدیه گردید.
 لازم به توضیح است که مجری مراسم سرکار خانم صادقی بودند که پیش از این به عنوان مجری برتر در صدا و سیما انتخاب شده بودند.

  نظرات ()
زنان در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۸ امرداد ۱۳۸٥
زنان موضوع مستقل مباحث اجتماعی است. چرا؟‌ به دلیل شرایط ویژه حاکم بر زنان در جوامع مختلف.
حقوق انسانی زنان از سوی فرهنگهای مختلف یکسان پذیرفته نشده و این حقوق ربط مستقیمی با نقشی که در جامعه بازی میکنند دارد.
در جامعه ایرانی به دلیل سنتهای مردسالاری که عمیقا در جوامع آریایی به رسمیت شناخته شده است و نمونه آن در جامعه هم تباران هندی به روشنی دیده میشود وضعیت نابهنجاری وجود داشته است.
قرائت و تفسیر عربی از دین اسلام نیز هر چند متفاوت با تفسیر تماما جاهلی است ولی نتوانست به ارتقای نقش زنان کمک اساسی کند.
با این حال در تمامی جوامع انسانی زنان به مدد تلاش و حضور خود توانسته اند بخشی از حقوق انسانی خود را بدست آورند.
پیروزی انقلاب اسلامی و همراهی رویکرد متفاوتی از دیانت فرصتی شد تا زنان به عرصه های علمی و سیاسی و فکری و اقتصادی وارد شوند. آسیب های اجتماعی ناشی از این تحول به جای خود قابل تامل و بررسی است ولی جهشی کمی و کیفی در موقعیت زنان در جامعه ایرانی بوجود آمد.
اکنون با ظهور جامعه مجازی فرصتی است که تلاش اولیه زنان به نتایجی ثانویه و موثرتر تبدیل شود.
صندلی های خالی در جهان مجازی فرصت تاریخی و تکرار ناپذیر برای نسل حاضر است. اگر همت کردند به جایی خواهند رسید و این بر عهده تشکل های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی زنان است که قدم بردارند.
  نظرات ()
وبلاگها و حمایت از نهادهای اجتماعی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٦ امرداد ۱۳۸٥
دیالوگی جالب و عاطفی بین وبلاگها و موسسات غیر دولتی فعال در حوزه اجتماعی در حال شکل گیری است. این موضوع به نوبه خود موضوع بحثهای مستقل علمی میتواند باشد.
  نظرات ()
وبلاگ های تخصصی در بن بست نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٦ امرداد ۱۳۸٥

وبلاگهای تخصصی با شروعی طوفانی برای بعضی ها این امید را بوجود آوردند که اتفاقی متفاوت افتاده و خواهد افتاد.
بنظر میرسد که وبلاگهای تخصصی در تند باد حوادث آینده همچنان نحیف باقی خواهد ماند و  فرصتی برای رشد متفاوت نخواهند یافت.
وبلاگ تخصصی از دو جهت در فشار است.
نخست آنکه کار تخصصی بصورت فردی کمتر نتیجه میدهد و معمولا وبلاگهای تخصصی در بهترین حالت به صورت راهنمای تخصص در می آیند. چرا که نیروی لازم برای تولید وبلاگ تخصصی از عهده یک فرد بر نمی آید.
دو م اینکه ظرف فعالیت تخصصی مناسب دیگری در جهان وب وجود دارد.
نشریات الکترونیکی نخستین فرصت و وبلاگهای گروهی نیز آلترناتیو چنین تلاشی است.
تشکیل پورتالهای تخصصی نیز هدف چنین تلاشهایی است.

  نظرات ()
مديا پذيری مردم ايران نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٦ امرداد ۱۳۸٥
مردم ایران از جهاتی بسیار مدیا پذیرند. یعنی کارکرد های رسانه ای زیادی را تجربه کرده اند و از آنها استفاده میکنند.
رواج سریع شایعات. یک کلاغ چهل کلاغها. اظهارنظر در باره مسائل مختلف ولو به طور مستقیم به ما مربوط نباشد یا تخصصی نداشته باشیم و توجه به موضوعات و اخبار تحولات و تغییرات داخلی و خارجی و و و و و
برای همین در جامعه مجازی نقش مهمتری را بازی خواهند کرد.
  نظرات ()
ساده ترین راه ایجاد اینترنت ملی! نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳۸٥

اینترنت ملی رو تا حالا تجربه کرده اید؟ مثلا فکر کنید اینترنت کشور از خارج جدا بشه و فقط بتونیم با هم تماس بگیریم. مثل زمانی که لنگر یک کشتی اتصال اصلی کشور رو قطع کرده بود. با کمترین بودجه و هزینه میتونیم اینترنت ملی داشته باشیم. البته تحقق کامل آن به کمی وقت نیاز دارد.
چند هفته ای است که به دلیل قطع شدن لینک های اصلی اتصال کشور به اینترنت مشغول استفاده از اینترنت ملی هستیم. البته نه با ظرفیت کاملش. تقریبا با حدود ۹۰ درصد ظرفیت اینترنت ملی شده داریم.
 


  نظرات ()
از شبکه اینترنت ملی تا اینترانت ملی! نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳۸٥

موضوعی که با عنوان اینترنت ملی عنوان شده است در دو معنای متفاوت استفاده میشود:
1. شبکه اینترنت ملی یا آنچه به اشتباه و به اختصار اینترنت ملی نامیده میشود. در معنای تبادل اطلاعات در سطح ملی National Internet exchange
که ارتباط مستقیم با زیر ساخت دارد و موضوعی علمی است.  مشابه موضوع تبادل ترافیک و کش سرورهایی که به نوعی ظرفیت های داخلی رو برای جلوگیری از ارتباطات دورتر مورد استفاده قرار میدهند.

 این پروژه ربطی به فیلترینگ و محدود سازی ندارد. نوعی صرفه جویی در منابعی است که باید از بیرون بخریم. استفاده بیشتر از زیر ساخت داخلی بجای خارجی در موارد ممکن است و ربط مستقیمی به محتوای اینترنت ندارد. هر چند به تبادل محتوا مربوط است.
این موضوع مقدمه ای برای توجیه پذیری اقتصادی تاسیس دیتا سنترهای ایرانی است که تا تحقق آن مشکل میتوان تلاشهای جاری برای تاسیس دیتا سنترها را جدی گرفت.
بیش از یک میلیارد دلار بودجه تقاضا شده و ده میلیارد تومان بودجه تحقیقات مقدماتی تخصیص یافته در این رابطه تعریف شده اند.
2. اینترنت ملی در معنای اینترانت ملی که متضمن ایجاد محدودیت در حوزه محتوا است. که امری است غیرعملی و غیر علمی.

بنظر میرسد برای توجیه و تامین منابع مالی اجرای مورد اول از مفهوم دوم استفاده شده است.
برای حل معضلات موجود و دیگر سوء استفاده هادر اینترنت باید به دنبال راه حل های جهانی و اجرا در سطح ملی بود که طبق روال سازمانهای بین المللی که ایران نیز عضویت آنها را دارد در حالی پیگیری و تدوین قوانین متناسب و قابل اجرا در سطح جهان هستند.

با توجه به اینکه ایجاد مزیت فنی برای انتقال سرورها به داخل در میان مدت نیز دور از ذهن است لذا ایجاد مزیت نسبی اقتصادی شاید بهترین جاذبه برای انتقال سرور ها به کشور باشد.

در عین حال سرورها هر کجا که باشند حاکمیتی دوگانه بر آنها اعمال میشود. هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی.

احتراز از تبدیل پروژه اینترنت ملی به اینترانت ملی مهمترین و کلیدی ترین مساله است.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب