مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
ماهها تلاش برای فروش بلاگفا نتيجه داد! نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۸٥

شاهد عینی:

نیمه ی دوم سال ۱۳۸۴  آقای شیرازی مدیر بلاگفا در باره فروش سایت خود با تعدادی از گروههای فعال در محیط وب فارسی مذاکره کرد و  از همان موقع تا امروز بطور موازی و به کرات بر عدم فروش آن اشاره میکند.    

واقعیت چیست؟
----------------------------------
مذاکرات تا آنجا که بنده اطلاع دارم از نیمه ی دوم سال گذشته  با سه گروه  انجام شد. البته احتمال مذاکرات مستقل با اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر نیز محتمل است.  بسیار طبیعی است که فعالین وب فارسی به همکاری با سایت خوب بلاگفا توجه داشته باشند ولی بنده فقط از همین سه تا خبر دارم.
ـ یکی از شرکتهای آی تی که مالکیت دهها سایت فارسی را دارد اولین گروهی از این سه دسته بود که پیشنهاد خرید بخشی از سهام بلاگفا را به آقای شیرازی داد ولی مذاکرات پس از پیشرفت اولیه متوقف شد و به نتیجه نرسید. موضوع اصلی در این واگذاری فروش ۶۰ درصد سایت بلاگفا بود.
ـ در نوبت دوم شرکت فعال دیگری که در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت میکند مذاکرات فشرده ای را با آقای شیرازی آغاز کرد و پیشنهاد  خرید ۸۰ درصد سایت را ارائه داد که مذاکرات تقریبا حدود سه ماه ادامه داشت و در حین مذاکرات....
ـ گروه سوم همان کسانی هستند که با قرارداد خرید ۱۰۰ درصدی سایت را در دست دارند و هم اکنون در پی تحویل سایت هستند. ظاهرا این گروه توانستند به آمال و آرزوهای آقای شیرازی در فروش بلاگفا جامه ی عمل بپوشانند. این خریدار بر خلاف دو خریدار قبلی به دنبال مالکتی همه ی بلاگفا بود و مالک قبلی که برنامه نویس و طراح و موسس و پشتیبان و خلاصه همه کاره ی سایت بود نیز متعهد شد تا برای دو سال در خدمت مالکین جدید باشد و تا ۵ سال پس از آن نیز در زمینه سرویس وبلاگ فعالیت نکند.
در ابتدا  که مفاد قرارداد منتشر نشده بود٬ شایعات زیادی بر سر زبانها افتاد. آقای شیرازی بعد از مدتی سکوت طی چند خبر و اقدام رسانه ای مدعی شد که بلاگفا فروخته نشده است. از آن پس خریداران سایت با برگزاری نشست خبری نسبت به غیر واقعی بودن این ادعا اطلاع رسانی کردند و اسناد واگذاری قطعی سایت را به خبرنگاران رسانه ها نشان دادند.
بر اساس مفاد قرارداد آقای شیرازی با امضای قرارداد در تاریخ ۱۷ / ۱۲ / ۱۳۸۴ بطور کامل(صد در صد) و بدون قید و شرط و با سلب کلیه خیارات و حق فسخ ولو غبن فاحش و سایت بلاگفا و همه ی منابع آن را واگذار کرده است و شخصا متعهد شده که تا دو سال با تعیین حقوق مکفی مشخص شده مشغول کار تمام وقت برای خریداران باشد و پس از این ۲ سال نیز تا ۵ سال از هر گونه فعالیت کاری در حوزه وبلاگ سرویس ها پرهیز کند
شرایط دشواری ایجاد شده است. خریداران سایت و آقای شیرازی به گونه ای درگیر مشکل حقوقی خرید و فروش سایت شدند و سایت و کاربران نگران آینده ی سایتی که مهمترین موضوع آن یعنی هویت و مالکیت آن دچار مناقشه شده است.
آقای شیرازی بطور رسمی بر روی سایت بلاگفا دعوت به شکایت قضایی از سوی خریداران کرده اند و با اینکار تعجب دو گروه را برانگیخته اند:
نخست کسانی که نگران هستند که در شرایط فعلی بحران مالکیتی سایت به تعطیلی بلاگفا بینجامد. در شرایط فعلی که حساسیت ها دراین حد بالا است و  تولید محتوای فارسی در اینترنت همچنان موضوع چالش های شدیدی است٬  بر اساس چه منطقی میتوان بلاگفا را به دادگاه فرستاد؟!
دیگر کسانی که مدارک و مستندات محکم واگذاری سایت رو دیده اند و درک اقدام آقای شیرازی برایشان دشوار است. قراردادی به این روشنی و شفافی و دریافت میلیونها تومان پول از طرف آقای شیرازی.
 خریداران سایت بر خلاف آقای شیرازی٬ با اعلام اینکه آماده هستند برای حل موضوع از طریق نظام صنفی رایانه یا دیگر تشکلهای صنفی اقدام کنند٬ علاقمندی خود را به حل مسالمت آمیز موضوع نشان داده اند. آنان حق دارند احتیاط کنند. چرا که حتی تا اینجا بار منفی زیادی متوجه بلاگفا شده است و ادامه این روند میتواند تاثیرات پایداری را ایجاد کند. اگر تا حالا دعوای مالکیتی بر سر بلاگفا صرفا به اعتبار افراد خدشه وارد کرده ولی از این پس موجودیت و آینده سایت و محتوای آن محل مناقشه خواهد بود.
 با رد پیشنهاد مالکین سایت از سوی آقای علیرضا شیرازی و پیرو  نشست خبری روز یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۸۵ ٬  و ارائه ی اسناد واگذاری مشتمل بر قرارداد و تصویر چکهای بانکی دریافتی  منازعه بر سر بلاگفا وارد عرصه ی جدیدی شد..
آقای شیرازی توانستند بلاگفا را بفروشند و توانسته اند تا کنون از تحویل سایت به مالکین جدید خودداری کنند. وی اختیار داشت با  انعقاد قرارداد چند ده میلیون تومانی و گرفتن پول از خریداران و امضای تعهد همکاری ۲ ساله با حقوق مشخص شده و تعهد عدم اشتغال تا ۵ سال در هیچ وبلاگ سرویس دیگر٬  به اهداف مادی و کاری خود جامه ی عمل بپوشاند ولی واگذاری بی مناقشه ی سایت فروخته شده و دوری از جنجال نیز حق کاربران و مالکان جدید آنست. حقی که به رسمیت شناخته نشده است.

  نظرات ()
تاثيرات تخريبی بر محتوای فارسی و دسترسی به آن نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥

محتوای فارسی و دسترسی به آن از سوی جریانات مختلفی تقویت یا تخریب میشود.
شناخت هر یک و مختصات آن کمکی بزرگ به شناسایی روندهای حاکم در آینده ی وب فارسی است.
به عنوان نمونه باید به مداخله سلایق شخصی بعضی سرویس دهندگان اینترنتی اشاره کنیم که بنا به خواست اشخاص غیر مسئول و بدتر از آن به سلیقه ی شخصی خودشون از ابزاری که در اختیار دارند سوء استفاده میکنند.
قوانین حامی محتوای فارسی در اینترنت به این موضوع توجه خاص خواهند داشت. 

  نظرات ()
زبان فارسی به کجا ميرود؟ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٥
زبان فارسی همچنان در اینترنت زنده است ولی هزار افسوس از فرصتی که به دلیل جهالت از دست رفت.
  نظرات ()
شکاف ديجيتالی و رسالت يونسکو نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٥
نزدیکی جهانی ناشی از انقلاب ارتباطات بعلاوه تسهیلات ناشی از دانایی محوری که دو دستی تقدیم قدرتمندان جهانی میشود بعلاوه توزیع قدرت و ثروت و دانش در چند سده ی اخیر جمعا وضعی را ایجاد میکند که با عنوان شکاف دیجیتالی بین کشورهای غنی و فقیر میشناسیم.
کشورهای فقیر فقیر تر شده و میشوند.
برنامه های آموزشی و علمی نیز تا کنون در سطح قابل قبولی به تغییر منجر نشده اند. اگر یونسکو به رسالتهای خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات عمل کند شاید  امید بیشتری باشد.
===============
ما در جهان تنها کسانی نیستیم که از وضع موجود ناراضی هستیم. کشورهای دیگری نیز هستند. برای تغییر وضع موجود نخست باید آن را شناخت و سپس وارد بازی شد. از جایگاه تماشاچی اتفاقی نخواهد افتاد مگر فحش دادن به داور!
  نظرات ()
حريم خصوصی و حفاظت از داده های شخصی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٥

دغدغه ی حریم خصوصی و حفاظت از داده های شخصی برای هر کسی که به توسعه فکر میکنه اهمیت داره.

  نظرات ()
دامنه های سرقتی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٥
در حوزه اینترنت تهدیدات و خطرات زیادی نیز وجود دارد.
یکی از نمونه های آن استفاده از دامنه هایی است که با پرداختهای غیرقانونی از طریق کارتهای اعتباری سرقتی خریداری شده اند.
گاهی موضوع پیچیده تر میشود. زمانی که دامنه ای دزدیده میشود و در بازار سیاه اینترنت به فروش میرسد و بدتر از همه عده ای آینده تجاری خود را بر روی چنین دامنه هایی می سازند.
  نظرات ()
لايه هايی از توهم در موجی بنام تب طلا نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٥

وقتی تب طلا بالا میگیره چشمها کور میشه. دلها سخت میشه. عقل در سطح حساب و کتابهای کوته نظرانه جلو میکنند ....
داشتن یک ایده برای موفقیت
داشتن یک دامنه اینترنتی
داشتن توانایی برای تولید یک سایت
داشتن امکان تبلیغ
...
هر یک از توهم و واقعیت بهره ای متفاوت نسبت به یکدیگر دارند ولی همه آنها به تنهایی مساوی اند با شکست.
باید به زیرساخت موفقیت توجه کرد.
لایه های منطق تجاری که همه عناصر رو برای موفقیت در کنار هم قرار میدهد. 

  نظرات ()
گوش شنوا نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٥
وبلاگ مثل یک گوش شنواست. در جاییکه به تعادل نیاز است نقش مهمی بازی میکنه ولی برای حرکتهای قبل از تعادل خوب نیست.
برای حرکتهای بعد از تعادل خیلی مفید است.
  نظرات ()
انگار اينها رو هم من گفتم ... هزار بار به خودم گفتم که تو خواب حرف نزنم! نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٥

مدير عامل پرشين بلاگ:
كپي رايت در محيط وب، هنوز به يك بحران تبديل نشده است
ابتدا بايد استراتژي كشور به كپي رايت بين‌المللي مشخص شود

مدير عامل پرشين بلاگ گفت: « كپي رايت در محيط وب هنوز به يك بحران و مشكل جدي تبديل نشده است.»

مهدي بوترابي در گفت وگو با خبرنگار سرويس نگاهي به وبلاگ‌هاي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار داشت: « ابتدا بايد استراتژي كشورمان نسبت به موضوع كپي رايت روشن شود و به دنبال روشن شدن هر بخشي از آن، تكليف فضاي مجازي در اين زمينه نيز روشن مي‌شود.»

وي با بيان اين كه كپي رايت يك موضوع فرعي بر رشد و توليد محتواست، گفت: « زماني كه حجم توليد محتوا زياد شود، به طور طبيعي، برخي مطالب ديگران را بدون ذكر منبع منتشر مي‌كنند. اين مساله در وبلاگ‌ها نيز وجود دارد، ولي آن چنان زياد نيست، زيرا عمدتا فرآيند توليد محتوا در وبلاگ‌ها با ذكر مرجع است.»

بوترابي به مصاديق عدم رعايت حقوق معنوي توليد كنندگان محتوا در و بلاگ‌ها اشاره كرد و گفت: « موارد اندكي ديده شده كه محتوايي بدون ذكر مرجع در وبلاگ نوشته مي‌شود، برخي نيز حجم قابل توجهي از اطلاعات وبلاگ‌هاي مختلف را جمع و به شكل يك كتاب منتشر مي‌كنند، كه در بسياري از اين موارد نيز حقوق معنوي رعايت مي‌شود و فقط حجم كمي‌را شامل مي‌شود.»

وي در خصوص علت رعايت نشدن كپي رايت در وبلاگ‌ها گفت: « اين مساله به نوع رفتار افراد در جامعه‌ي خودمان باز مي‌گردد. ايران هنوز عضو كپي‌رايت بين المللي نشده و حقوق مادي و معنوي جدي براي كساني كه آثاري را منتشر مي‌كنند، ايجاد نشده است.»

وي ادامه داد: « مي‌توان كپي رايت را تحت عنوان حقوق آفرينش فكري يا معنوي به كار برد كه قوانين زيادي نيز در اين حوزه وجود دارد. در كشورهاي مختلف دنيا، حقوق پديدآورندگان آثار به رسميت شناخته شده است، اما در جايي كه بين كشورها روابطي ايجاد شود، لازم است كه قوانين بين المللي مرتبط با آن توسط دولت‌ها امضا شود كه در ايران اين قانون از سوي دولت امضا نشده است و كپي رايت در آن رعايت نمي‌شود.»

مدير عامل پرشين بلاگ گفت: « زماني كه وبلاگ براي استفاده از نرم افزارها و سايت‌هاي هك شده به كار گرفته شود، هم از جانب بلاگ سرويس و هم شركت صاحب اثر با آن وبلاگ‌ها برخورد مي‌شود.»

به گفته‌ي وي، موضوع عدم رعايت حقوق مادي و معنوي در وبلاگ‌ها آن چنان مهم نيست، زيرا در بخش رسانه‌اي و چه در بخش توليد محتواي احساسي، ارزش مادي جدي توليد نمي‌شود و رقابت زيادي ميان افراد وجود ندارد.

بوترابي همچنين گفت: « وبلاگ‌هاي معروف به " هكري‌ها " كه در آن روش‌هاي هك كردن را آموزش مي‌دهند و يا فهرستي از دانلود نرم افزارها را ارايه مي‌دهند، بيشتر موضوع كپي رايت را رعايت نمي‌كنند.»

وي درباره‌ي مكانيزم‌هاي مقابله با عدم رعايت كپي رايت در وبلاگ‌ها، تصريح كرد: « زماني كه در جامعه و جهان واقعي، كتاب‌هاي چاپ شده‌ي خارجي بدون رعايت كپي رايت، طبق قوانين داخلي منتشر مي‌شوند، و رسما و قانونا هيچ مانعي براي آن‌ها وجود ندارد‌ چه انتظاري براي رعايت اين موضوع در جهان مجازي وجود دارد ؟ همان طور كه اين مساله در دنياي واقعي قابل اعتراض نيست، در دنياي مجازي نيز قابل پيگيري نيست.»

وي در عين حال افزود: « البته روش‌هاي علمي‌به شفافيت اين موضوع كمك كرده است، زماني كه موتورهاي جست وجو موضوعي را مي‌يابند به لحاظ تاريخي مشخص مي‌شود، چه مطلبي زودتر نوشته شده است. از طرفي ديگر در دنياي وب، هيچ گاه اطلاعات با ويژگي‌هاي كتاب منتشر نمي‌شود. مثلا فردي ديوان شعر خود را به صورت ديجيتالي منتشر نمي‌كند، بلكه نسخه‌ي مكتوبي دارد كه ممكن است تنها بخش‌هايي از آن را در وبلاگ خود قرار دهد.»

بوترابي با تاكيد بر اين كه اصل پروسه‌ي كپي رايت به صورت كامل رخ نمي‌دهد، گفت: « كپي رايت در حال حاضر مساله‌ي جدي بلاگر‌ها نيست و معضل آن در جامعه حل نشده است در حالي كه كه ابتدا بايد تكليف دولت نسبت به كپي رايت بين المللي مشخص شود.»

وي افزود: « حتي زماني كه در فضاي واقعي، قسمتي از كپي رايت اجرا شود و ساز و كارهايي براي پگيري آن در دنيا واقعي گذاشته شود، در دنياي مجازي وقتي فرد از آن‌ها هيچ منفعت مادي ندارد وصرفا يك انديشه منتقل مي‌شود، بايد به دنبال چه چيزي بود؟ در وبلاگ توليد محتوا براي بلاگر منفعتي ندارد و حتي براي كساني كه كپي رايت را رعايت نكنند، مشكلي ايجاد نمي‌كند.»

http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-772631&Lang=P

  نظرات ()
چند نکته نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٠ شهریور ۱۳۸٥

جهان دیدگی د رعصر جدید
وبگردی در جهان معاصر فرصتی برای جهان دیدگی با هزینه ی اندک نسبت به گذشته است.

سواد عصر جدید
سواد نقش اساسی در ظهور فرهیختگی و دانش دارد. در عصر جدید بخشی از سواد به سواد اینترنتی و سواد دیجیتال مربوط است.


رابطه قلم و هویت در جهان مجازی
همانند گذشته قلم در شکل گیری هویت نقش اساسی دارد.

نخبگان علمی و سیاسی و فرهنگی و فعالین اقتصادی و اجتماعی دچار نوعی عقب افتادگی هستند و با اهمیت یافتن روز افزون جامعه مجازی٬ جای خالی آنان را گروههای جدید با صلاحیتهای متفاوت پر خواهند کرد.

بحران هویت و تاثیر گذاری گروههای کم صلاحیت یا بی صلاحیت روی منفی سکه است. روی مثبت آن بسیار عظیم تر است. هر چند که باید از ضعفها کاست.

تغییر سواد و علم به تغییر بستر تعاملات و جنس نخبگان خواهد انجامید.

ظهور نخبگان هزاره سوم از میان اصحاب رسانه ها

صدای نخبگان جدید را باید شنید.

بی سوادی در عصر جدید برای صاحبان قدرت و ثروت و دانش بحرانی عظیم ایجاد میکند.
  نظرات ()
در قرار وبلاگی ۵ شنبه ۲ شهريور ۱۳۸۵ مطرح شد نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۳ شهریور ۱۳۸٥


گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)٬ مهدی بوترابی مديرعامل گروه سايت‌های پرشين‌بلاگ در آغاز اين جلسه خاطر نشان كرد كه اين گردهمايی اولين جلسه وبلاگ‌نويسان با روی‌كرد آشنايی بلاگران با هم در باشگاه وبلاگ‌نويسان است.
بوترابی با اشاره به فعاليت‌های بلاگران پرشين‌بلاگ در حمايت از لبنان به ساخت آهنگی برای پيروزی لبنان به دست يك بلاگر اشاره كرد.
وی درباره وبلاگستان گفت: اينترنت فرصتی است برای توزيع قدرت و ثروت و هر كسی بايد تلاش كند تا سهم خود را از تقسيم‌بندی جديد در اين فضا به دست آورد. 
وی افزود:در دنيای مجازی مرزهای نسلی و قومی و زبانی و مذهبی كم رنگ‌تر است، برای همين جنس ارتباطات و تعاملات در آن، كمی با دنيای واقعی متفاوت است.
وی پتانسيل فعاليت‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را «بالا» ارزيابی كرد و آنها را برای كمك به سمن(سازمان‌های مردم‌نهاد، NGOها) ياری‌گرانی مناسب خواند.
در ادامه وی از بلاگرها به عنوان «جهان‌ديده‌تر» ياد كرد و آنها را دارای افق بازتری نسبت به ديگران در نگريستن به دنيا دانست و اين فرصت حضور در فضای اينترنت را برای وب‌گردی را تمدن‌ساز عنوان كرد.

http://www.iqna.ir/news_detail.php?ProdID=64578

و ایسنا:

مهدي‌برترابي، مدير عامل گروه سايت‌هاي پرشين‌بلاگ نيز در اين نشت تاكيد كرد: « هدف ما توليد منظم محتواي فارسي در گروه سايت‌هاي پرشين‌بلاگ است.»

وي با اشاره به فعاليت‌ گروهي افراد در وبلاگ‌ها اظهار داشت: « هدف ما اين است كه گروه‌هاي وبلاگ‌نويسي فعاليت خود را آغاز كنند و به مرور بتوانند به صورت سايت مستقل عمل كنند.»

بوترابي گفت: « بيشتر بلاگرها از بلاگ‌سرويس‌هاي مختلفي استفاده مي‌كنند و مهم، گسترش وبلاگ‌نويسي است.»


http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-775980&Lang=P

  نظرات ()
تداوم حضور در وب نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٢ شهریور ۱۳۸٥
حفظ موقعیت و توسعه فعالیتها در حوزه ی وب موضوعی مستقل است. مهمترین عنصر در این زمینه گسترش روابط انسانی و تجاری همپای فعالیتهای فنی و اجرایی مبتنی بر نیاز بازار است.
  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب