مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
فيلترينگ بی رويه و تاثيرات سياسی آن نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٥

فیلترینگ موضوعی پذیرفته شده است. حتی برای دسته بندی مطالب و کنترل و هدایت دسترسی از این عنوان استفاده میشود.
حالا تصور کنید فیلترینگ در مفهوم جلوگیری از دسترسی مشتاقان دسترسی به اطلاعات در سطح دیروز و امروز و احتمالا فردایمان گسترده شود.
آیا افرادی که به دنبال اطلاعات مورد نظر خود هستند٬ منصرف میشوند؟
ساده انگاری است اگر چنین تصور کنیم. البته گروهی مایوس و منزوی میشوند و آفات متنوعی را تقدیم حیات جمعی ایرانیان میکنند ولی اتفاق اصلی چیز دیگری است:
اتفاقی که می افتد آنست که افرادی که مایل به خروج از این حصار هستند٬‌اختیار خود را به دست گروههای قاچاقچی اطلاعات میدهند.
اطلاعات دیگر توسط خریداران انتخاب نمیشود. بلکه توسط عرضه کنندگان غیر رسمی از طریق ایمیل و فیلترشکن و آدرسهای جدید و غیره به دست مصرف کننده میرسد و بتدریج یک سازمان غیر رسمی اطلاع رسانی ایجاد میشود که کنترل آن در دست گروههای بی شناسنامه خواهد بود. اطلاعات مطلوب به همراه اطلاعات نامطلوب و فاسد به دست کاربران میرسد و انواع بیماریهای واگیر در جامعه گسترش می یابد.
بدین ترتیب مشروعیت اطلاع رسانی های مجاز را نیز زیر سوال می بریم. سانسور اطلاعات اگر به حدی برسد که کاربران احساس عدم دسترسی به اطلاعات کنند٬ آغاز فاجعه است. حتی لازم نیست این احساس واقعی باشد. در شرایطی که کشور ما قرار دارد٬ بیش از هر چیز به عقل و تدبیر نیاز داریم.

  نظرات ()
مقايسه ای جزئی تا زمان مقايسه ای جامع نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٠ آذر ۱۳۸٥

 پرشین بلاگ مشهورترین سایت فارسی در جهان است. جستجوی ساده در اینترنت میتواند این موضوع را نشان دهد.
بر اساس نتایجی که از جستجوگر گوگل بدست میاد:

(به انگلیسی / به فارسی)
persianblog / پرشین بلاگ          ۰۰۰ ۵۹۰ ۲          ۰۰۰ ۴۵۳
blogfa / بلاگفا                         ۰۰۰ ۰۲۰ ۲          ۰۰۰ ۳۲۳
mihanblog / میهن بلاگ             ۰۰۰ ۶۱۳             ۴۰۰ ۷۱

blogsky / بلاگ اسکای              ۰۰۰ ۵۵۱             ۰۰۰ ۲۷۸
parsiblog / پارسی بلاگ            ۶۰۰  ۸۸              ۱۰۰ ۱۸
همانطور که مشاهده میکنید عبارت بلاگ اسکای در زبان فارسی نزدیک به ۴ برابر میهن بلاگ توسط گوگل در صفحات وب یافته شده در حالیکه در زبان انگلیسی میهن بلاگ اندکی از بلاگ اسکای جلو افتاده است.
از سوی دیگر بلاگفا در مدتی کوتاه توانسته خود را متمایز از سه بلاگ سرویس بعد از خود نشان دهد.

 به این نکات باید اضافه کنم که آمار الکسا همچنان غیرمعتبر است. مقایسه آمار سرچ الکسا از کلمات مختلف نشان میدهند که اختلافی فاحش در نتایج آن حتی بطور نسبی وجود دارد. این نکته تاکیدی مجدد بر اهمیت شناخت متدولوژی اختصاصی جمع آوری اطلاعات سایت الکسا پیش از هر گونه ارزیابی است.
طبق بررسی های ما بالاترین آمار ایندکس شده توسط گوگل از ۵ سرویس دهنده وبلاگ به شرح زیر می باشد:
پرشین بلاگ با چهارمیلیون و چهارصد هزار صفحه ایندکس شده
بلاگفا با سه میلیون سیصد هزارصفحه ایندکس شده
میهن بلاگ با یک میلیون و چهارصد و چهل هزار صفحه ایندکس شده 
بلاگ اسکای با نهصد و ده هزار صفحه ایندکس شده 
پارسی بلاگ با پنجاه و نه هزار صفحه ایندکس شده 

 

.

 

 البته اخیرا به دلیل کاهش فعالیت سرورهای ایرانی و فیلترینگها و مشکلات فنی و غیره آمار ها سایتهای ایرانی به شدت کاهش یافته در حالیکه در واقع از حجم محتوای فارسی این سایتها کاسته نشده است.

بررسی نتیجه جستجوی کلمات اصلی:‌ وبلاگ / بلاگ /  به زبان فارسی یا دیگر کلمات مهم و کلیدی برای بدست آورد تصویر روشنی از نفوذ وبلاگ سرویس ها و وبلاگها در بین مخاطبان راهگشان خواهد بود.


  نظرات ()
نقشه ی جامعه ی مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٠ آذر ۱۳۸٥

حدود و ثغور جامعه ی مجازی
قسمتهای مختلف در جامعه مجازی
گروههای اجتماعی در جامعه مجازی
نهادهای اجتماعی و جامعه مجازی
دولت و سیاست در جامعه مجازی
نهادهای بین المللی و جامعه مجازی
احساس / اندیشه / ثروت / قدرت / دانش

  نظرات ()
خطاهای روز افزون سيستم فيلترينگ مخابرات نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٠ آذر ۱۳۸٥
قطع شدن مکرر اینترنت و کاهش پهنای باند اینترنت برای کاربران یک طرف٬ خطاهای فیلترینگ هم یک طرف.
تعداد سایتهای اینترنتی فیلترشده توسط دولت تا سه ماه پیش به روایت مخابرات به ده میلیون سایت بالغ شد. در سه ماه اخیر با تغییراتی که در فیلترینگ مشاهده میشود٬ خطاها در حال افزایش است.

  نظرات ()
فضای وب فارسی هنوز انتخاباتی نیست نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳۸٥

فاوانیوز: مدیر پرشین بلاگ گفت: علیرغم آنکه سه انتخابات مهم به صورت همزمان در پیش است اما فضای وب فارسی انتخاباتی نیست.

به گزارش فاوانیوز، "مهدی بوترابی" این موضوع را تابعی از شرایط جامعه دانست و افزود: در جامعه نیز فضای انتخاباتی شکل نگرفته است و احتمال دارد در روزهای آتی تغییراتی را شاهد باشیم.
وی با تاکید بر اهمیت حضور جامعه مجازی ایرانیان در تعیین سرنوشت از طریق آرای عمومی گفت: هر ایرانی شاداب و امیدوار از فرصت انتخابات برای انتخاب استفاده خواهد کرد و شهروندان جامعه مجازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
بوترابی در پاسخ به این سوال که گروه سایت های پرشین بلاگ چه برنامه هایی را در این زمینه دنبال می کند، گفت: اطلاع رسانی درباره انتخابات همانند بقیه رسانه ها آغاز شده و به زودی با شروع مهلت قانونی تبلیغات انتخاباتی، فضای وبلاگستان و وب فارسی از تلاش احزاب و گروه ها و کاندیداها و حامیانشان متاثر می شود.
وی اظهار داشت: از هم اکنون مشخص است که تلاش های گسترده تری نسبت به دوره های قبل برای حضور در محیط وب صورت گرفته است.
مدیر گروه سایت های پرشین بلاگ گفت: تاثیرگذاری بر جامعه 10 میلیونی کاربران اینترنت از طریق سایت های خبری جایگاه سابق خود را حفظ کرده و افزایش تعداد سایت های خبری و همراهی وبلاگ ها  با انتشار اخبار و دیدگاه های سیاسی موجب تنوع بیشتر در  وب فارسی است.
وی خاطرنشان ساخت: با این وجود نباید از نقش روش های جدید اطلاع رسانی و ارتباطات در جامعه مجازی غافل ماند و گروه های مجازی در انتخابات آذرماه نقش موثرتری را نسبت به گذشته ایفا خواهند کرد.

http://www.favanews.com/default.aspx/news_18082.htm

  نظرات ()
انواع دوست يابی اينترنتی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳۸٥
ایجاد ارتباط و تعامل انسانی و دوست یابی در اینترنت موضوع جذابی برای تحقیق است.
گاهی این دوست یابی ها با هویتهای جعلی صورت میگیرد. این هویتهای جعلی فرصتی است برای گمراه کردن مخاطب و در امان بودن از اقدام های خلاف و غیر قابل قبول.
معمولا سرویس های اینترنتی که با هویت واقعی افراد سر و کار دارند خیلی کم درگیر چنین اتفاقاتی میشوند. هویت در جامعه واقعی نیز تا حد زیادی ناشناخته است. بزرگ شدن جوامع شهری موجب میشود که اعضای جامعه بتوانند ناشناس بمانند.
در جامعه مجازی نیز چنین فرصتهایی در چت رومها وجود دارد و یا بعضی از سرویسها ی اینترنتی ولی در سرویس هایی همچون اورکات و مای پردیس که منطق اصلی آنها بر هویت واقعی است٬ روابط متفاوتی شکل میگیرد.
تمایز این گونه سایتها با سایتهایی چون مچ فایندرها نیز مهم است.
  نظرات ()
توانايی تفسير در جهان مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳۸٥

حضور اندیشه و تقابل اندیشه ها در جهان مجازی فرصتی برای تفسیر و مباحثه ایجاد کرده است. خلاقیت زاده ی چنین تلاشی است.

  نظرات ()
در باره روزنامه نگاری سايبر نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٤ آذر ۱۳۸٥

اگر روزنامه نگاری سایبر را نوعی روزنامه نگاری غیر چاپی با تکیه بر تعامل و مشتری مداری در فضای سایبر بدانیم٬ عملا بر نوعی تغییر سریع و همه جانبه در ماهیت این پدیده ی نوپا تاکید کرده ایم. بستر این نوع روزنامه نگاری به تازگی بوجود آمده و شکل دیالوگی و تعاملی آن دو عنصر اصلی در ذات تحولی روزنامه نگاری سایبر است.
۱. این تغییرات بدست روزنامه نگاران خلاق و مشتریان حرفه ای محتوای تولیدی آنان ایجاد میشود. اگر روزنامه نگاران نتوانند متناسب با توسعه امکانات این نوع روزنامه نگاری٬ نیازهای جدیدی خلق کنند٬ آنوقت شتاب کیفی روزنامه نگاری سایبر محدود میشود. حفظ شتاب توسعه هنوز ممکن است ولی بدون تلاش مضاعف روزنامه نگاران سایبر مدت زیادی پایدار نمی ماند. 
بخشی از مسئولیت نقش روزنامه نگاران به سازمان رسانه ها و نقش تاثیر پذیری آنان از ابتکارات روزنامه نگاران سایبر و متقابلا توانایی روزنامه نگاران سایبر به درک شرایط خاص تولید محتوای حرفه ای در محیط سایبر بر میگردد.
۲. هنوز ظرفیتهای روزنامه نگاری آنلاین به خوبی شناخته نشده اند و عمومیت نیافته اند. حوزه علمی و تئوریک روزنامه نگاری آنلاین هنوز به اندازه کافی از دریافتهای تجربی پیشگامان استفاده نمیکند و متقابلا از دستاوردهای علمی در عرصه عمل کمتر استفاده میشود.
بتدریج قضاوتهای ابتکاری اولیه به هنگام شروع تجربه روزنامه نگاری سایبر٬ رنگ خواهد باخت. تولید مستمر مفاهیم علمی جدید که تبیین کننده ی شرایط گذشته تا حال باشد٬ قدم نخستین در تدوین مبانی تئوریکی است که راهبردهای آینده را روشن میسازد و قدم دوم استفاده از پشتوانه علمی برای قدم سوم که تکرار قدم اول در سطح بالاتر است.

ارزشیابی مستمر از محصولات تولیدی روزنامه نگاری سایبر و انعکاس دستاوردهای این حوزه میتواند هویت روزنامه نگاران سایبر را تقویت کند.
۳. روزنامه نگاری عمیقا به روشهای ارتباطی وابسته است و تغییر در ابزار و روش ارتباطی تا کنون بیشتر بر روند عرضه محصول موثر شده است تا روند تولید. سهولت عرضه در محیط سایبر دلیل این رشد کمی گسترده و البته سطحی در روزنامه نگاری سایبر است.
بتدریج نیاز به تولید حرفه ای محتوای سایبر و جمع آوری اطلاعات از کانون های تولید خبر در محیط سایبر شکل جدیدی خواهد یافت.
۳. بنگاههای فعال در حوزه رسانه های سایبر مهمترین نقش را در راهبری و ترسیم خطوط آینده ی روزنامه نگاری سایبر خواهند داشت. ساماندهی سیستم برای تولید و عرضه ی محتوای موضوع فعالیت روزنامه نگاری سایبر برعهده بنگاههای تجاری همین حوزه و موسسات تخصصی رسانه ای خواهد بود.

  نظرات ()
توسعه ی تعاملی روابط در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٤ آذر ۱۳۸٥

یاهو میسنجر از ابزارهای قدرتمند ارتباطی است که روز به روز قوی تر نیز خواهد شد. نسخه های مشابه و استانداردهای ارتباطی بین میسنجرها فرصتی است برای توسعه ی تعاملی در روابط جامعه مجازی.
  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب