مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
مصاحبه با ایکنا نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٦

افزایش سهم قرآن در فضای مجازی / 28
مدیر پرشین‌بلاگ: انتقال میراث مکتوب قرآنی به اینترنت با جدیت دنبال شود

گروه وبلاگ: مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ بر انتقال میراث مکتوب فارسی مرتبط با حوزه فرهنگ قرآنی و گسترش آن در اینترنت، آن‌هم از طریق شهروندان جامعه مجازی تأکید کرد.

«مهدی بوترابی»، مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ

«مهدی بوترابی»، مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا)، درباره‌ی جایگاه مفاهیم قرآنی در فضای مجازی گفت: به نظر می‌رسد که غنای مفاهیم قرآن‌کریم در محیط مجازی به دلیل زبان عربی قرآن از طریق کانون‌های فعال فکری و فرهنگی و عمدتاً در جهان عرب، درحال توسعه است.

وی ادامه داد: این توسعه و پیشرفت در حوزه‌ی زبان فارسی چه در شکل ادبیات جدیدی که در حال خلق است و چه در شکل ادبیات پیشین که به در جامعه رواج دارد، بیشتر در شکل انتقال مفاهیم ترجمه شده مشاهده می‌شود. و در همه‌ی اشکال آن پیشرفت مفاهیم عالی قرآنی به‌صورت پی‌گیر و مستمر از طریق انعکاس فرهنگ فارسی در وب ادامه دارد.

بوترابی با توجه به داوطلبانه بودن «وبلاگ» و توسعه‌ی نگاه شخصی در این فضا، وظیفه یا سهم بلاگرانی که قرآنی هستند و دغدغه‌ی دینی دارند را برای افزایش سهم قرآن در فضای مجازی این‌گونه برشمرد: اگر بلاگرها خودشان را با فرهنگ قرآنی مأنوس کنند خود به خود در آثار مجازی آنان منتشر و سهم قرآن‌کریم در فضای مجازی بیشتر می‌شود.

مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ خاطرنشان شد: توصیه‌ی من آن است که ضمن توجه به اصل قرآن‌کریم و انتقال مفاهیم آن به‌صورت عربی و فارسی، به فرهنگ قرآنی مردم ایران که پیش‌تر در میراث مکتوب کهن ایرانی جلوه کرده‌است، توجه شود.

بوترابی در ادامه تصریح کرد: به‌عنوان یک وبلاگ‌نویس، حتی لازم نیست در پی ایجاد انتساب میراث فرهنگی خود به قرآن‌کریم باشیم، کافی است از فرهنگ مولوی در جامعه مجازی استفاده کنیم، اتفاق خجسته‌ای که لازم است، خواهد افتاد.

وی ادامه داد: مولوی و امثال او در فرهنگ و ادب فارسی، مفاهیم اساسی قرآن را آن‌چنان در ادبیات فارسی حل کرده‌اند که به راحتی جذب روح و دل انسان می‌شود.

 مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ:
توجه به قرآن‌کریم علاوه بر اینکه موجب ایجاد مفاهیم مشترک و همزبانی میان مسلمانان شده، در کنار آن باعث ایجاد پیوند میان ادیان توحیدی و انسان‌های آزاده و حق‌بین نیز می‌شود

وی در توضیح راهکارهایی برای افزایش سهم قرآن در «اینترنت» عنوان کرد: توجه به قرآن‌کریم علاوه بر اینکه موجب ایجاد مفاهیم مشترک و همزبانی میان مسلمانان شده، در کنار آن باعث ایجاد پیوند میان ادیان توحیدی و انسان‌های آزاده و حق‌بین نیز می‌شود.

بوترابی با بیان این نکته که به میزانی که به فرهنگ قرآنی نزدیک شویم، به اهداف الهی و انسانی نزدیک خواهیم شد، اظهار کرد: این هدف مهم در وب نیز قابل تعقیب و با افزایش حضور مفاهیم قرآنی در وبلاگستان و وب ممکن است.

او تأکید کرد: افزایش این حضور بر دوش وبلاگ‌نویسانی است که فارسی زبان هستند و میراث مکتوب غنی فارسی را در اختیار دارند. شناساندن میراث فرهنگی قرآن در زبان فارسی، مهمترین راه توسعه فرهنگ قرآنی در وبلاگستان است.

مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ درمورد عقاید خود در تولید محتوای قرآنی یا جلوگیری از تولید محتوای غیرارزشمند در فضای مجازی توضیح داد: به‌عنوان یک بلاگر به‌طور طبیعی نباید به تولید محتوای غیرارزشمند مبادرت کرد و باید به تولید محتوای مناسب مانند محتوای قرآنی توجه کرد. اما موضوع این است که اساساً در جهان امکان جلوگیری از فکر و انتشار فکر نه در گذشته وجود داشته و نه خواهد داشت. حق انتخاب در ذات انسان نهاده شده و در هیچ مرحله‌ای این اختیار سلب نشده است.

 بوترابی:
ضمن توجه به اصل قرآن‌کریم و انتقال مفاهیم آن به‌صورت عربی و فارسی، به فرهنگ قرآنی مردم ایران که پیش‌تر در میراث مکتوب کهن ایرانی جلوه کرده‌است، توجه شود

وی در ادامه‌ی توضیحات خود افزود: در واقع هیچ فرد، گروه، سازمان و دولتی در جهان موقعیت جلوگیری از تولید محتوای نامناسب را ندارد. البته روش‌های محدود کننده‌ای وجود دارد که معمولاً موجب توجه بیشتر به محتوای نامناسب و توسعه آن شده‌اند و نه محدود شدن استفاده از آنها. مانند روشی که در ایران استفاده می‌شود که موجب شکل‌گیری و توسعه گروه‌های تبهکار اینترنتی هم شده‌است.

بوترابی یادآور شد: البته اینکه ما قادر به کنترل محتوای ناسالم نیستیم دلیل نیست که تلاش نکنیم. حتی تلاش‌های سلبی نیز روش‌های عاقلانه‌ای دارد. به‌علاوه روش‌های اثباتی همیشه مؤثرتر بوده است. تلاش آگاهانه یعنی تولید محتوای مناسب. آن هم با علم به اینکه این محتوای مناسب به تدریج کامل خواهدشد. ولی از همان ابتدا در کنار محتوای ناسالم دیگران، عرض اندام خواهد کرد.

مدیر گروه سایت‌های پرشین‌بلاگ درخصوص چگونگی بحث نظارت بر انتشار صحیح آیات قرآن در اینترنت تصریح کرد: نظارت به معنای متداول در دستگاه‌های نظارتی، ممکن نیست. اگر وبلاگ‌نویسی آیه قرآن را اشتباه بنویسد، دلیلش ضعف فرهنگ قرآنی در جامعه‌ی ماست. مسؤولین توسعه‌ی فرهنگ قرآنی به‌جای حاشیه‌ها و مأموریت‌های دیگران، به وظایف خود توجه کرده و از اینترنت برای ترویج و تعامل استفاده کنند.

وی ادامه داد: به منظور پیشگیری از خطای محتوایی نیز می‌توان منابع اصیل فرهنگ قرآنی در ادب فارسی را در دسترس شهروندان جامعه مجازی قرار دهیم. علی‌القاعده حجم خطاهای مرتبط با انتشار صحیح آیات قرآنی کم و کلاً کم اهمیت است. در شرایط فعلی تشویق انتشار مهم است.

مدیر پرشین‌بلاگ این نکته را اضافه کرد: وبلاگ‌نویسان به‌تدریج راه‌کارهای اصلاح را پیدا می‌کنند.

بوترابی با ذکر این نکته که بهتر است به فکر انتقال میراث مکتوب فارسی مرتبط با حوزه فرهنگ قرآنی در اینترنت باشیم، عنوان کرد: بهتر است به فکر انتقال میراث مکتوب فارسی مرتبط با حوزه فرهنگ قرآنی در اینترنت باشیم، آن‌هم از طریق شهروندان جامعه مجازی. موضوعی که خبرگزاری قرآنی ایکنا به تنهایی سهم بزرگی در آن دارد و با کمک دیگران سهم بزرگتری خواهد داشت.
http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=157020

  نظرات ()
از وبلاگستان نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٦

جزئیات تازه از هک بزرگ ترین بلاگ سرویس فارسی جهان افشا شد

وبلاگ نویسی

حمید ضیایی پرور
در تاریخ چهارشنبه ٢٧ تیرماه سال جاری، حمله ای از سوی یک گروه هکری به حدود ٧٠٠ وب سایت ایرانی آغاز شد که در نهایت منجر به هک شدن ٢٠ وب سایت مرتبط با گروه سایت های پرشین بلاگ و Hijack یا سرقت دامنه persianblog.ir شد.
سایت پرشین بلاگ دات کام، بیش از ٨۵٠ هزار وبلاگ فارسی را پشتیبانی می کند و به عنوان بزرگ ترین و اولین بلاگ سرویس فارسی جهان مشغول فعالیت است. در صفحه اول پرشین بلاگ، متنی با این مضمون قرار داده شده بود که «پرشین بلاگ در حال به روزرسانی است چند روز بعد مراجعه فرمایید.»

مدیریت پرشین بلاگ در اطلاعیه ای اعلام کرد که دامنه سایت سرقت شده ولی محتوای وبلاگ ها روی سرور باقی است تا این که چند روز پیش در صفحه اول پرشین بلاگ اطلاعیه ای منتشر شد مبنی بر این که این دامنه توسط یک گروه ایرانی، در تاریخ ۶/٨/٢٠٠٧ (دوشنبه ١۵ مرداد ١٣٨۶) به طور قانونی و به مبلغ معینی از گروه هکر عراقی خریداری شده و اکنون سایت جدید پرشین بلاگ در حال طراحی است و تا چندی بعد راه اندازی خواهد شد.
این اطلاعیه که بازدیدکنندگان را با عبارت «هموطنان گرامی» خطاب می کند، مسئولیت سرقت دامنه دات کام پرشین بلاگ را به گردن مدیریت پرشین بلاگ قدیم انداخته است.
برای اطلاع از واکنش مدیریت پرشین بلاگ نسبت به این اطلاعیه و سایر اتفاقات مرتبط با این موضوع، با مهدی بوترابی، مدیر پرشین بلاگ گفتگو کرده ایم:
- با توجه به این که در اطلاعیه صفحه اول سایت پرشین بلاگ دات کام، تاکید بر هویت ایرانی هکرها شده است، شما چه اقدامی برای بازپس گیری سایت انجام داده اید؟
ما تقریبا نسبت به هویت سرقت کنندگان دامنه پرشین بلاگ دات کام، اطلاعات کامل داریم و مطمئن هستیم هکر دامنه سایت با کسانی که سایت را بالا آورده اند، یکی هستند. ما پی گیری های حقوقی خود را در ایران و ۴ کشور جهان دنبال می کنیم.
- چه اطلاعاتی از این گروه یا فرد دارید؟
ما از همان اول گفتیم که اعضای این گروه اعلام می کنند عراقی هستند، ولی اطلاعات دقیقی از آنها داریم که به دلایل امنیتی نمی توانیم اعلام کنیم در همین حد می گویم روز اولی که آنها اطلاعیه ای منتشر کردند و حتی یک CMS (سیستم مدیریت محتوا) روی سایت نصب کردند، اطلاعات ضد دولتی و خلاف اخلاق روی سایت قرار دادند و حتی چندین وبلاگ به ثبت رساندند که باعث جنجال هم شد و بعد تمام آنها پاک شد که البته اطلاعات مربوط به این رخدادها مضبوط است.
- پی گیری های خارجی شما به کجا رسیده است؟
ما پی گیری خود را طبق روال انجام می دهیم علاوه بر این که از طریق شرکت ارائه دهنده خدمات وارد عمل شدیم سایر پی گیری های حقوقی را نیز دنبال کردیم. فقط می توانم بگویم سرورهای ما هک نشده است، اطلاعات کاربران محفوظ است و به زودی دامنه دات کام را پس خواهیم گرفت. فقط تاسفم از این است که طی این مدت چند هفته ای، هیچ کس در ایران از ما حمایت نکرد و برای احیای ٨۵٠ هزار وبلاگ فارسی اقدامی انجام نداد. در حالی که اگر یک صفحه نامناسب در اینترنت منتشر شود، ده ها نفر برای مسدود کردن آن صفحه، پی گیری می کنند.
- آیا فکر می کنید این کار توسط رقبای شما صورت گرفته باشد؟
من کسی را متهم نمی کنم. براساس اطلاعات ما، گروه های متعددی می توانند در این اتفاق دخیل باشند، وقت لازم است تا مسئله روشن شود.
- بعد از انتقال پرشین بلاگ به دامنه دات آی آر چه فراز و نشیبی را طی کرده اید؟
در ابتدا ترافیک ما تا ٩٠ درصد کاهش یافت اما بعد از یک هفته، هم ترافیک سایت و هم ثبت وبلاگ جدید به روال عادی خود بازگشت.
- تکلیف ٨۵٠ هزار وبلاگ نویس فارسی با این رخدادها چه می شود؟
از روزی که دامنه دات آی آر پرشین بلاگ فعال شد، همه کاربران با همان نام کاربری و کلمه عبور قبلی، به کنترل پانل خود دسترسی دارند و اطلاعات آنها محفوظ است. حتی مطالب وبلاگشان به طور خودکار به دامنه دات آی آر منتقل شده است. فقط کسانی که قالب اختصاصی داشته اند در این انتقال، کمی دچار مشکل شده اند. ما حتی با هماهنگی با برخی ICPها و از طریق تنظیم DNSها، توانسته ایم بسیاری از کاربرانی را که از ماجرای دات کام خبر ندارند، به طور خودکار به دامنه دات آی آر هدایت کنیم ولی در هر صورت این مسئله ضربه سنگینی به پرشین بلاگ وارد کرد و به قول برخی همکاران، این روزها از آسمان بر سر پرشین بلاگ سنگ می بارد!
- همزمان با سرقت دامنه دات کام سایت پرشین بلاگ، اتفاق مشابهی هم برای سایت بلاگفا به عنوان دومین سرویس دهنده بزرگ وبلاگ فارسی افتاد که البته توانستند دامنه را پس بگیرند. همزمانی این ٢ رخداد آیا ربطی به یکدیگر داشته است؟
تا جایی که من می دانم دامنه بلاگفا فقط ۴ روز تحت کنترل نبود، ولی آنها توانستند آن را پس بگیرند چون آماده باش بودند و سریع اقدام کردند. البته مشکل آنها هک شدن سرور بود، حتی هکر مذکور در قسمت نیوز بلاگفا، پست داشت. همزمانی این ٢ اقدام، ممکن است معنی دار باشد، ممکن است فریب باشد، اما در کل این رخدادها نشان داد که امنیت بلاگ سرویس های ایرانی به مخاطره افتاده است، البته من سندی مبنی بر اثبات ارتباط بین سرقت دامنه های پرشین بلاگ و بلاگفا ندارم ولی این ماجرا نشان می دهد بلاگ سرویس های فارسی پشتیبان ندارد و ما از هر سو تحت فشار هستیم.
- چه فشاری؟
دست ما به هیچ جا بند نیست، شرکت های آمریکایی معمولا پاسخگوی ایرانیان نیستند، هزینه پی گیری حقوقی امور در خارج زیاد است ولی من قول می دهم تا آخر موضوع را پی گیری کنم و شما به زودی شاهد پس گرفتن دامنه دات کام پرشین بلاگ خواهید بود.
- در جریان آن حمله اولیه، سایت های دیگر گروه شما آسیب ندید؟
تقریبا ٢٠ دامنه دیگر گروه سایت های پرشین بلاگ سرقت شد، ما توانستیم آنها را به سرعت پس بگیریم اما متاسفانه چون درباره دامنه دات کام پرشین بلاگ اقدامات پیچیده تری صورت گرفته بود و شرکت آمریکایی «اینوم» نیز تعلل کرد، نتوانستیم به سرعت دامنه مذکور را پس بگیریم.
- و سخن آخر تحلیل شما درباره هکر مذکور چیست؟
سرقت کننده دامین دات کام پرشین بلاگ یا خیلی کودکانه رفتار می کند یا پشتیبان خیلی قوی دارد که این چنین عمل می کند،در هرحال حقیقت به زودی روشن خواهد شد.


http://www.reporter.ir/archives/86/5/005182.php

  نظرات ()
مصاحبه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸٦
الله مفتح الابواب

 

 

با سلام  و احترام

سرویس وبلاگ خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) در نظر دارد مباحثی پیرامون «افزایش سهم قرآن در فضای مجازی» با نگاهی نقادانه و تأکید بر ارائه­ی راهکار در این حوزه بیان کند.
از شما خواهشمند است که به سوالات زیر پاسخ داده وبا تأمل‌تان بر این حوزه یاریگر ما باشید:
 

 

 1. از نگاه شما قرآن و مفاهیم دینی در حال حاضر چه «جایگاهی» در فضای مجازی دارند؟
  بنظر میرسد که غنای مفاهیم قرآن کریم در محیط مجازی به دلیل زبان عربی قرآن از طریق کانونهای فعال فکری و فرهنگی وعمدتا در جهان عرب، د رحال توسعه است. این توسعه و پیشرفت در حوزه زبان فارسی بیشتر در شکل انتقال مفاهیم ترجمه شده مشاهده میشود. چه در شکل ادبیات جدیدی که در حال خلق است و چه در شکل ادبیات پیشین که به در جامعه رواج دارد. و در همه اشکال آن پیشرفت مفاهیم عالی قرآنی  بصورت پیگیر و مستمر از طریق انعکاس فرهنگ فارسی در وب  ادامه دارد.

   

 2. با توجه به داوطلبانه بودن «وبلاگ» و توسعه‌ی نگاه شخصی در این فضا، وظیفه یا سهم بلاگرانی که قرآنی هستند و دغدغه‌ی دینی دارند، برای افزایش سهم قرآن در فضای مجازی چیست؟
  اگر بلاگرها خودشان را با فرهنگ قرآنی مانوس کنند خود به خود در آثار مجازی آنان منتشر و سهم قرآن کریم در فضای مجازی بیشتر میشود. توصیه من آنست که ضمن توجه به اصل قرآن کریم و انتقال مفاهیم آن بصورت عربی و فارسی، به فرهنگ قرآنی مردم ایران که پیش تر در میراث مکتوب کهن ایرانی جلوه کرده است، توجه کنند. بعنوان یک وبلاگنویس، حتی لازم نیست در پی ایجاد انتساب میراث فرهنگی خود به قرآن کریم باشیم، کافی است از فرهنگ مولوی در جامعه مجازی استفاده کنیم، اتفاق خجسته ای که لازم است، خواهد افتاد. مولوی و امثال او در فرهنگ و ادب فارسی، مفاهیم اساسی قرآن را آنچنان در ادبیات فارسی حل کرده اند که به راحتی جذب روح و دل انسان میشود.

   

 3. با توجه به اینکه قرآن مهم‌ترین سند اتحاد مسلمانان است، چه راهکارهایی برای افزایش سهم قرآن در «اینترنت» پیشنهاد می‌کنید؟
  توجه به قرآن کریم علاوه بر اینکه موجب ایجاد مفاهیم مشترک و همزبانی میان مسلمانان میشود، موجب ایجاد پیوند میان ادیان توحیدی و انسانهای آزاده و حق بین میشود. به میزانی که به فرهنگ قرآنی نزدیک شویم، به اهداف الهی و انسانی نزدیک میشویم. این هدف مهم  در وب نیز قابل تعقیب و با افزایش حضور مفاهیم قرآنی د وبلاگستان و وب  ممکن است. افزایش این حضور بر دوش وبلاگنویسانی است که فارسی زبان هستند و میراث مکتوب غنی فارسی را در اختیار دارند. شناساندن میراث فرهنگی قرآن در زبان فارسی، مهمترین راه توسعه فرهنگ قرآنی در وبلاگستان است.
   

   

 4. شما با کدام یک موافق هستید؛ تولید محتوای قرآنی یا جلوگیری از تولید محتوای غیرارزشمند در فضای مجازی؟ دلایل خود را ذکر کنید!
  بعنوان یک بلاگر بطور طبیعی نباید به تولید محتوای غیرارزشمند مبادرت کرد و باید  به تولید محتوای مناسب و از آن جمله قرآنی توجه کرد. اما موضوع اینست که اساسا در جهان امکان جلوگیری از فکر و انتشار فکر نه در گذشته وجود داشته و نه خواهد داشت. حق انتخاب در ذات انسان نهاده شده و در هیچ مرحله ای این اختیار سلب نشده است. در واقع هیچ فرد و گروه و سازمان و دولتی در جهان در موقعیت جلوگیری از تولید محتوای نامناسب نیست. البته روشهای محدود کننده ای وجود دارد که معمولا موجب توجه بیشتر به محتوای نامناسب و توسعه آن شده اند و نه محدود شدن استفاده از آنها. مانند روشی که در ایران استفاده میشود که موجب شکل گیری و توسعه گروههای تبهکار اینترنتی هم شده است.  البته اینکه ما قادر به کنترل محتوای ناسالم نیستیم دلیل نیست که تلاش نکنیم. حتی تلاشهای سلبی نیز روشهای عاقلانه ای دارد. بعلاوه روشهای اثباتی همیشه موثر تر بوده است. تلاش آگاهانه یعنی تولید محتوای مناسب. آنهم با علم به اینکه این محتوای مناسب بتدریج کامل خواهد شد ولی از همان ابتدا در کنار محتوای ناسالم دیگران، عرض اندام خواهد کرد.

   

 5.  بحث نظارت بر انتشار صحیح آیات قرآن در اینترنت چگونه باید صورت گیرد؟

   

نظارت به معنای متداول در دستگاههای نظارتی، ممکن نیست. اگر وبلاگنویسی آیه قرآن را اشتباه بنویسد، دلیلش ضعف فرهنگ قرآنی در جامعه ی ماست. مسئولین توسعه فرهنگ قرآنی بجای حاشیه ها و ماموریتهای دیگران، به وظایف خود توجه و از اینترنت برای ترویج و تعامل استفاده کنند. به منظورپیشگیری از خطای محتوایی نیز میتوان منابع اصیل فرهنگ قرآنی  در ادب فارسی را در دسترس شهروندان جامعه مجازی قرار دهیم. علی القاعده حجم خطاهای مرتبط با انتشار صحیح آیات قرآنی کم و کلا کم اهمیت است. در شرایط فعلی تشویق انتشار مهم است. وبلاگنویسان بتدریج راه کار های اصلاح را پیدا میکنند.
بهتر است به فکر انتقال میراث مکتوب فارسی مرتبط با حوزه فرهنگ قرآنی در اینترنت باشیم. آنهم از طریق شهروندان جامعه مجازی. موضوعی که خبرگزاری قرآنی ایکنا به تنهایی سهم بزرگی در آن دارد و با کمک دیگران سهم بزرگتری خواهد داشت.

 

 1. در پایان هر بحثی  که نیاز به طرح است و لازم می دانید مطرح بفرمایید!

   

زبان مریخی را هم به زبانهای ایکنا اضافه کنید. راستی چند تا زبان شده؟

 

از زحمات دوستان ایکنا که یک کار موفق را در حوزه قرآنی به نمایش گذاشته اند تشکر میکنم.


 

 • نام و نام خانوادگی دقیق، شغل، پست، عنوان‌ها و تحصیلات را نیز مرقوم بفرمایید!

   

 مهدی بوترابی / مدیر گروه سایتهای پرشین بلاگ / صاحب وبلاگ : http://akrane.persianblog.ir 

ترک تحصیل کرده رشته تاریخ در مقطع دکترای دانشگاه تربیت مدرس

 

با سپاس
سرویس وبلاگ خبرگزاری قرآنی ایران؛ ایکنا
www.iqna.ir

  

 

 

 

 

 

 

  نظرات ()
گروههای مرجع اینترنتی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٢٦ امرداد ۱۳۸٦


گروههای مرجع در حال شکل گیری هستند.
گروه هستند و افراد.
با حوزه روشنفکری جامعه مرتبط اند.
در حوزه مذهبی شاخص اند.
در حوزه های ادبیات و فرهنگ مدعی اند.

  نظرات ()
آزادی های اینترنتی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٦

گرچه موضوع محدود سازی اینترنت در کشورهایی مانند ایران و چین و کره و کلا کشورهای مخالف نظم نوین جهانی مورد نظر آمریکایی ها٬  موضوعی واقعی و قابل لمس است ولی در واقع این ایالات متحده آمریکا است که بیشترین توجه را به کنترل این معجزه هزاره سوم معطوف ساخته است.
ترس از قدرت این رسانه چند وجهی که بصورت جامعه ای رو به رشد درآمده و عناصر و منابع برگزیده ی جامعه را به خود جذب میکند٬ واقعی است. منابع قدرتی که ابرقدرتهای آینده را تعیین میکند و تاریخ فردای جهان امروز  را رقم خواهد زد.
دولتهای عربی کوچک مانند امارات متحده عربی که سمبل آزادی در اقتصاد جهانی محسوب میشوند٬ از جمله سختگیر ترین دولتها نسبت به آزادی های اینترنتی هستند و نسبت به تاثیرات اجتماعی و سیاسی این پدیده بیش از ابعاد اقتصادی آن نگران هستند.
به موازات شناخت بیشتر دولتهای کوچک و بزرگ از ابعاد تغییرات اجتماعی ناشی از انقلاب اینترنت و البته بتدریج بر دایره کنترل جهانی بر اینترنت از سوی همه ی قدرتهای کوچک و بزرگ افزوده میشود.
در مقابل٬ شهروندان جامعه مجازی اعم از وبلاگنویسان و وبگردان و دیگر کاربران حرفه ای اینترنت به تاسیس نهادهای مدنی مجازی روی خواهند آورد و از آزادی های بدست آورده دفاع خواهند کرد.
تعامل میان دولتها با شهروندان جامعه مجازی فراز و نشیب هایی خواهد داشت و در نهایت به نوعی تعادل و آرامش خواهیم رسید ولی تا آن زمان مشکلات و خسارات زیادی برای دولتها و شهروندان و فعالین این حوزه بوجود خواهد آمد.


  نظرات ()
مداخلات در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٦

تلاش جریانات اقتدارگرای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی برای تسلط بر وب با سرعت ادامه دارد. بیشترین تلاشها از سوی ابرقدرتهای جهانی صورت میگیرد. ولی دولتهای جهان سومی نیز بتدریج در این حوزه حضور خواهند یافت.

  نظرات ()
گروههای مرجع نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٦

گروههای مرجع در جامعه مجازی با شتابی زیاد در حال شکل گیری است. این گروهها و افراد از طریق روندهای متفاوتی شناخته و معرفی میشوند.
بسیاری از اقداماتی که در جامعه موجب کاهش اعتبار گروههای مرجع میشود در جامعه مجازی ممکن است بر عکس موجب مرجعیت گروهها و افراد ناشناخته شود. دلیل آن گسترش شبکه های ارتباطی و متاثر نبودن این شبکه ها از دخالت دولت است.
اقتدار دولتها در اینترنت فعلا به آره و نه و بودن و نبودن مرتبط است و حجم عمده ای از اطلاعات و اندیشه و احساس تولیدی در اینترنت متعلق به مردم و نخبگان است.

  نظرات ()
“Civilization Is Based Upon Culture” said an expert in Communication نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٢ امرداد ۱۳۸٦

http://ccr.isu.ac.ir/E/CR/06/04.htm


Mehdi Butorabi is the managing director of a company called “Ariagostar” and also the manager of the group of Persian weblog sites. In his interview with “Communication and Religion (Monthly)” he declared that civilization must become generalized and added:

“Nowadays, creation of any civilization requires its formation and in case we wish the Islamic civilization to be formed or revitalized in the world, we must revitalize and bring out the Islamic culture”.

Moreover he referred to the fact that formation of the cultures in the past has also been the same way and added: “Any civilization formed in the past, has come to the fore after the formation of its culture and we may say that civilization in Iran is related to the first century (Hj), its climax is the fifth century and no other civilization has been formed after that”. Boutorabi continued: “After the fifth century up to now, our country has not been able to produce a reach culture with a distinct characteristic and we can claim that we are in the initial stages of formation of a new civilization in our country”.

He declared that: “According to the growth of a virtual society in the country and creating various web sites such as bloggers, we must about and plan for the formation of Islamic civilization in the future”.

This managing director mentioned that our country is a member of the global Islamic culture and continued: “It seems that the bloggrs society as the figurative correspondents and also mass media can play a dominant role in the formation of the new Islamic civilization”.

He emphasized: “Assured and comprehensive information of the Islamic civilization can promise the country a bright future and an integrated culture. So a part of such information is the job of bloggers.”

About the role of government in establishment and development of the Islamic culture in the country he said: “Government must only be an agent”.

In closing, emphasizing on the fact that formation of a civilization requires a deep transformation in people he stipulated: “Civilization formation has a clear definition and it will not be formed with agenda. It is formed only when accepted by the mass. Government has an indirect role and can utilize the media specially the digital ones in order to influence the public thought.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب