مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
تدوین قوانین در بخش فاوا مهمترین چالش ICT است نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٧

لینک مصاحبه:

تدوین قوانین در بخش فاوا مهمترین چالش ICT است ... بخش اول مصاحبه با اکو نیوز


تهران - خبرگزاری اقتصادی ایران
اکونیوز: مدیرعامل پرشین بلاگ گفت: تدوین قوانین در بخش فاوا مهمترین چالش ICT است

 دکتر مهدی بوترابی مدیرعامل سایت پرشین بلاگ (ارائه کننده سرویس وبلاگ) در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری اقتصادی ایران به پرسشهای مختلف در زمینه فناوری اطلاعات پاسخ گفت که بخش اول آن را مشاهده می کنید

 مهمترین چالشهای موجود حوزه ICT چیست؟

تدوین قوانین و برنامه های توسعه ای در بخش فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) به نحوی که در هماهنگی و ارتباط کامل با برنامه های توسعه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور باشد.

بعلاوه  به این بخش در بهترین حالت بصورت انتزاعی و با گرایش به حوزه های مخابراتی توجه شده است در حالیکه فاوا در تمامی عرصه های جامعه و توسعه آن موثرند.

  ایران در زمره کشورهای پرکاربر اینترنت در آسیاست و در منطقه رتبه نخست را داراست. ولی ضریب نفوذ دسترسی به اینترنت عملا از ضریب نفوذ بسیاری از کشورهای همجوار خود پایین تر است چرا و به چه دلیل؟ راهکار رفع آن چیست؟

آن بخش از اینترنت که به کاربران و مردم مربوط است، شاهد پیشرفت و رقابت موفق در سطح جهان است و آنچه که به دولت و برنامه ریزی دولت مربوط است، شاهد عقب افتادگی نسبت به کشورهای دیگر هستیم. دلیل این امر نیز تصدی گری دولت در بخش فناوری اطلاعات است که امیدوارم با تصویب سیاستهای عمومی اصل 44 و اجرای واقعی آن شاهد کاهش مداخلات دولت باشیم.

از لحاط زیرساخت با استانداردها چقدر فاصله داریم؟

اگر بخواهیم دقیقا فاصله ها را در تمامی حوزه ها مشخص کرد، از عهده بنده خارج است. بدون آمار و جداول مقایسه ای مناسب نمیتوانم در این زمینه اظهار نظر کنم. البته میتوان گفت که مهمترین نکته در این زمینه استفاده از تخصص و مدیریت کارآمد است. این شرط نخست است.

شعار دولت الکترونیک چه زمانی محقق می شود؟

زمانی که در طرحهای مرتبط با دولت الکترونیک به رفع نیاز کاربران عمومی اولویت داده شود و طرح ها دقیقا مرتبط با نقش تعریف شده دولت در برنامه های پنج ساله توسعه کشور باشد. شاید دو اقدام مهم در این زمینه که انجام شده است، صدور کارتهای سوخت و خدمات کارتهای الکترونیکی بانکها در مقیاس چند میلیونی است. البته اتوماسیون فعالیتهای اداری سازمانهای دولتی نیز بخشی از فعالیت های قابل ذکر است. موضوعی که از نظر مجریان طرح دولت الکترونیک اولویت نیز داشته است.

بیشترین تاثیر ICT در کدام حوزه بوده؟

فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از همه بر گسترش جهان بینی و اندیشه جوانان ایرانی تاثیر گذاشته است. این تاثیر  با وبلاگستان فارسی و جوامع مجازی ایرانیان و وبگردی  ارتباط مستقیم دارد.

توسعه شبکه های مخابراتی شاید موفق ترین بخش از فعالیتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در دولت های سازندگی و اصلاحات و نهم محسوب میگردد.

 به گفته وزیر مخابرات سرعت 128k برای کاربران کافیست. به نظر شما اهداف ما با این سرعت تحقق پیدا می کند؟ و از گردونه رقابت جهانی حذف نمی شویم؟ ( با این توصیف که در سطح جهان دسترسی به اینترنت پرسرعت و باند پهنای بالا جزو طرحهای زیرساخت به حساب می آید)

این نکته که وزیر محترم فناوری ارتباطات گفته اند موضوعی غیرقابل دفاع و مغایر با برنامه توسعه پنجساله کشور و مصوبات دولتهای پیشین  است که توسط کارشناسان پاسخ داده شده است.

 بطور نمونه مصرف پهنای باند اینترنت برای کودکان و نوجوانان به جهت لزوم استفاده از  فیلم و کلیپ و صوت و  تصویر و گرافیک حجیم تر ، بیش از مصرف متعارف اساتید دانشگاه است که از اینترنت برای دانلود فایلهای متنی استفاده می کنند. این استدلال که چون اساتید به پهنای باند زیادی نیاز ندارند پس دیگران نیز ندارند، نوعی تمثیل خطاست. بعلاوه حتی اساتید و محققان از سرعت پایین و عدم دسترسی مناسب به اینترنت راضی نیستند.

 وضعیت و بستر ICT و اینترنت با توجه به مسایل فرهنگی و جامعه سنتی ایران چگونه ارزیابی می کنید و استراتژی مناسب در این زمینه چیست؟ برای رسیدن به ایده الها چه راهکاری ارایه می کنید؟

در مجموع و در مقایسه با بخش های دیگری که در اختیار دولت است، فناوری اطلاعات رشد بهتری داشته است. بخصوص در بخش مخابرات و زیر ساخت ارتباطی. این رشد در مقایسه با نیاز کشور و یا رقبای خارجی مناسب نبوده است ولی به نسبت دیگر فعالیتهای دولت ها قابل قبول تر است.

شاید مهمترین استراتژی در فاوا(ICT)   تلفیق خردمندانه و دوراندیشانه ی رویکردهای این حوزه با رویکردهای تمامی حوزه های دیگر توسعه کشور اعم از اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی باشد. چیزی که مسئولیت آن متوجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود.

 فرهنگ سازی و آموزش در حوزه ICT چگونه و توسط چه ارگانی باید انجام گیرد؟

وبلاگستان بیشترین سهم را در این زمینه بازی کرده است. کسانی که از این مسیر به سطح مناسبی از آموزش کاربردی دست یافته اند بسیارند. شاید اکثریت کاربران اینترنت از همین مسیر به توانایی امروزی خود  در استفاده از اینترنت رسیده اند. آموزشگاههای کامپیوتر و اینترنت نیز نقش قابل توجهی داشته اند. صدا و سیما نیز در معرفی تهدیدات اینترنت نقش هدفداری داشته است ولی به حوزه های اثباتی آن بصورت متمرکز کمتر پرداخته است که میتواند در این زمینه تجدید نظر کند. البته به دلیل نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایه های زندگی امروز ما ، خود به خود در رسانه ها نیز شاهد معرفی این مسائل و فرهنگ سازی مربوطه هستیم.

 آینده ICT را در ایران چگونه ارزیابی می کنید؟

بهتر از گذشته ان شاء الله. البته راه کار اصلی آن تغییر نگرش مدیریت کلان کشور است. موضوعی که بسیار کند اتفاق می افتد و به همین دلیل است که در بسیاری از موارد این تغییر نگرش با تغییر مدیریت همراه خواهد بود.

 حتی بودجه فناوری اطلاعات با نگاه توسعه کاربری و بودجه تکفا حذف شد که تاثیرات منفی بر توسعه فناوری اطلاعات داشت. چه باید بکنیم؟

کاهش توجه به فناوری اطلاعات در سه سال اخیر بیش از آنکه یک تصمیم از سوی دولت باشد، یک بی تصمیمی و سرگردانی و لذا تا حد زیادی بی تعمد و ناشی از عدم شناخت است. این موضوع یکی از عوارض تغییر دولت اصلاحات به دولت نهم بوده است. تغییر دولت سازندگی آقای هاشمی رفسنجانی به دولت اصلاحات آقای خاتمی نه تنها مانع فعالیتهای مصوب قبلی نشد، بلکه حمایت بیشتری نیز از تصمیمات قبلی شد. مثلا تصمیم به راه اندازی پروژه فارس جنوبی (عسلویه)  و اقدامات اولیه در دولت آقای هاشمی رفسنجانی، در دولت اصلاحات مورد تایید قرار گرفت و  با سرعت زیاد پیاده سازی شد. همینطور در بخش های دیگر توسعه اقتصادی کشور، به نوعی دولت اصلاحات تداوم دولت سازندگی از نظر اقتصادی بود. در حالیکه  سیاستهای اقتصادی و فعالیت های دولت فعلی طبق اعلام مکرر ریاست محترم جمهور و بقیه مسئولان ارشد دولتی، از جهات زیادی متفاوت با دولتهای گذشته است. این یک واقعیت است که بر عرصه های مختلف تاثیر خود را گذاشته است.

 نقش سازمانهای آموزشی و پژوهشی (مانند آموزش و پرورش و آموزش عالی) در حوزه ICT چیست؟ توانسته اند در امر آموزش  و پژوهش موفق عمل کنند؟

رشد واقعی جامعه با منابع و مدیریت دولتی بدست نمی آید. بر عکس با منابع و مدیریت بخش خصوصی ایجاد میشود. تحلیل ضعف بخشهای دولتی در این زمینه چندان نتیجه بخش نیست و بعلاوه نیازمند در اختیار داشتن آمار و تهیه جداول مقایسه ای است. در دید کلان، سیاستهای عمومی اصل 44 که از سوی مجمع تشخیص مصلحت تصویب و توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده، بستر مناسبی برای دور نگهداشتن دولت از دخالت در امور اجرایی بویژه در حوزه فاوا است تا این وظایف بتدریج  به بخش خصوصی واگذار شود.

 تدوین طرح جامع ICT با هدف ساماندهی فعالیتهای سازمانها چه دستاوردهایی را به همراه خواهد داشت؟

پیش شرط تدوین و اجرای مناسب طرح های عملی فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر نگرش مدیریت موجود در این زمینه است.

 محورهای پیشنهادی در تدوین سیاستهای کلی ICT چیست؟

مهمترین محور آنست که فناوری اطلاعات و ارتباطات را نباید صرفا بخشی مانند باغداری یا گردشگری دید. حوزه فاوا در تمامی بخشهای زندگی انسان و جامعه عمیقا موثر است. مهمترین محور پیشنهادی، نگاه مسئولانه و تخصصی به فاوا است.

  در حوزه ICT، اقدامات موازی توسط سازمانهای مختلف انجام می گیرد. نتیجه عمل چیست؟

اتلاف منابع انسانی و مالی و از دست رفتن فرصتهای رقابتی در جهانی که هزینه غفلتهای امروز را نسل آینده باید بپردازند.

 چه اقدامی برای بهبود وضعیت انجام دهیم؟ 

تقویت عقلانیت در تصمیم گیری ها.

 مدیریت و راهبری حوزه ICT در اختیار چه ارگانی است؟

ظاهرا بیشترین نقش را وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات دارد.

 ما شاهدتصویب و ابلاغ قانونها و سیاستگذاریهای زیادی بودیم . ولی در اجرای قوانین ICT عقب مانده ایم. علت چیست؟

در مباحث تئوریک و علمی دانشگاهی و یا حوزه هایی که نقش آفرین آن مردم یا بخش خصوصی هستند، رشد خوبی داشتیم.  اگر سیاستهای مختلفی ابلاغ و پیگیری میشود ناشی از فقدان رویکرد واحد و صحیح است که باید در سطح مدیریت کلان کشور حل و فصل شود.

 در عصر کنونی و در صورت تحریم ایران در این حوزه، وضعیت اقتصادی و .... ایران چطور می شود؟

تا کنون نیز محدودیتهای زیادی از سوی غربی ها برای شرکتهای ایرانی ایجاد شده است. اقدامات خردمندانه میتواند موجب کاهش خسارات شود.

پایان بخش اول مصاحبه

  نظرات ()
پشت صحنه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٧

مشاهده ی صفحه نمایش رایانه شخصی وبلاگنویسان جذابیت خاصی دارد. شاید صفحه نمایش شما نیز شبیه یکی از اینها باشد:

مال من شبیه شماره هفت است.نیشخند

لینک مطلب مرجع:

Behind The Scenes: Check Out

The Desktop of 30 Bloggers

Posts that have several pictures and links sure take a heck of a time to get composed. I just spent the last two hours on this one…

The result was pretty good though. Last week I asked for the DBT readers to share their desktop, and 30 of you stepped forward (if I missed anyone just let me know). You will find all the desktops below. You can click on most of them to see the image in full size.

My favorite ones are the number two, number four (got love Eric Cartman), and number 20. Check out number 27 as well, that one is granted to boost your productivity.

1. http://litemind.com/

litemind


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
یادداشت بجای وبلاگ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٧

واحد اصلی اطلاعات متنی در محتوای وبلاگستان، برخلاف تصور رایج وبلاگ نیست. یادداشت است. وبلاگستان را بر پایه شناخت یادداشتها و ایجاد نسبت میان آن و زمان و شرایطی که نوشته میشود، بهتر میتوان شناخت.
بعلاوه ممکن است یادداشتی از یک وبلاگ نظر شما را جلب میکندو برای آن نظر تحسین آمیز بگذارید ولی اگر به یادداشتهای قبلی یا بعدی همان وبلاگ مراجعه کنید نظر متفاوتی پیدا کنید.
شاید از آن جهت که برای شناخت وبلاگنویس بهترین راه شناخت کامل وبلاگ اوست، تصور میکنیم که این وبلاگ است که موضوع ارزیابی محتوایی است. هر یادداشت است که به واقع میتوانید یک واحد متنی محتوایی با هویت مستقل محسوب شود. اینکه یک یادداشت در باره ی مشخصی باشد قابل دفاع تر است نسبت به اینکه یک وبلاگ از حوزه مسائل ذهنی و فکری متنوع روزانه وبلاگنویس دور شود و به یک سلسله یادداشتهای تخصصی تبدیل شود.
بر این اساس برگزاری دهها مسابقه وبلاگنویسی که به تحلیل و ارزیابی وبلاگها بجای یادداشتهایشان می پردازند، تا حدی نادرست است. به همین جهت است که برگزار کنندگان چنین مسابقاتی در ارزیابی های خود مجبور میشوند به سراغ ظاهر و گرافیک و ادبیات و شخصیت نویسنده میروند، چرا که راه را از ابتدا خطا رفته اند.

  نظرات ()
زندگی در وبلاگ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٢۱ تیر ۱۳۸٧

گاهی همه زندگی مان را در وبلاگهایمان منعکس میکنیم
گاهی نتایجی که گرفته ایم
گاهی مقدماتی که بدست آورده ایم
گاهی منطق های رفتاری مان
...
و چنین است که وبلاگستان به نوعی نمایانگر زندگی ماست

  نظرات ()
گستردگی وبلاگستان در عرض نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٧


وبلاگستان در عرض بسیار گسترده است و در ارتفاع نه! همانگونه که تجمیع سرمایه های مالی و فکری موجب تحول میشون٬ تمرکز انرژی و توان فکری و فرهنگی واقتصادی و اجتماعی در وبلاگستان نیز صورت خواهد گرفت. فعلا خانه های ویلایی وبلاگستان بسیار بیش از برج های بلند است.

=================

در یک نظر سنجی با حدود هشت هزار رای ممکن است وبلاگ اول نتواند حتی به مرز سیصد رای برسد. چرا؟‌ چون فضای تعاملی هنوز به شبکه نینجامیده است. وبلاگی که بازدیدهای روزانه اش بیش از یک یا دو هزار بازدید است ممکن است نتواند  طی چند هفته حتی دویست رای جمع کند.
بنظر میرسد شرایط برای روند تراکم و تجمیع در وبلاگستان مهیا تر از همیشه است.

  نظرات ()
تلفن و ایمیل می مانند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٤ تیر ۱۳۸٧

روزگاری نامه نوشتن ابزار مهمی در ارتباطات اجتماعی محسوب میشد که امروز سهم این نوع ارتباط بسیار کاهش یافته است. بخشی مهمی از سهم به واسطه ظهور تلفن بود. مقایسه ی میان تلگراف با نامه خطاست. همانگونه که میان تلگراف و ایمیل اگر مقایسه کنیم به خطا رفته ایم. چرا که هر یک از مدیا ها که معمولا بصورت همزمان نیز قابل استفاده هستند، به میزان خاصی در زندگی بشر رخنه کرده اند.
تلفن همچنان برای انسانهای مشتاق تعامل اجتماعی به دلیل وابستگی تعاملات اجتماعی به شنیدن و گفتن با صوت، اهمیت زیادی دارد و تا زمانی که در دنیای دیجیتال جانشین مناسبی برای آن پیدا شود، نمیتوان از افول آن سخن گفت.
در مورد ایمیل نیز که خود محصول دوران جدید است نیز چنین است. ایمیل به دلایل متعددی همچنان قدرتمند می ماند. ارتباط مستقیم و دو سویه، همچنان مطلوب است. تعاملات اجتماعی حلقه ای گرچه رونق یافته است ولی هنوز نتوانسته جایگزین ارتباطات مستقیم شود.
پیش بینی افول زود هنگام ایمیل، ناشی از تعمیم پیشرفت اجتماعی پیشگامان فناوری به همگان است.

  نظرات ()
وبلاگ و غیر آن نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٧

تعریف نسبت وبلاگ با موضوعات مختلف همچون تعریف نسبت اینترنت با موضوعات مختلف شگفت آور، شورانگیز و خلاقانه است.

  نظرات ()
کاهش حجم فیلترینگ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٧

فیلترینگ سایتها و وبلاگها به نحو چشمگیری نسبت به سالهای 82 و 83 کاهش یافته است. بنظر میرسد این نکته بیش از آنکه ناشی از کاهش تعداد وبلاگها یا خودسانسوری تولید کنندگان محتوای فارسی در اینترنت باشد، ناشی از قاعده مند شدن روند فیلترینگ است که تا حدی مانع فیلترینگ سلیقه ای شده است.
البته همچنان نگرانی از فیلترینگ اشتباهی که عمدتا با واگذاری فیلترینگ به سیستم های رایانه ای همراه است،  و مبتنی بر تشخیص اشتباه مدیریتی یا کارشناسی، وجود دارد ولی حجم کمی فیلترینگ موردی به شدت کاهش پیدا کرده است.اقدام به فیلترینگ عمدتا از سو دو مرکز ابلاغ نهایی میشود:
١. کمیته تعیین مصادیق که کمیته ای است متشکل از نمایندگان دستگاههای اجرایی فرهنگی و فنی و امنیتی.
٢. دادسرای اینترنت که به شکایات و جرایم اینترنتی رسیدگی  میکند و در موارد بسیار محدودی بر اساس حکم قضایی دستور فیلتر شدن سایتها و وبلاگها را میدهد. این موارد عمدتا به دلیل رعایت حریم خصوصی شاکیان یا نشر تصاویر و متن های غیر اخلاقی انجام میشود.

میتوان تخمین زد که حجم فیلترینگ مبتنی بر آدرس مشخص : URL  نسبت بیش از چهار میلیون وبلاگ فارسی کمتر از یک هزارم و نسبت به وبلاگهای جدید کمتر از نیم درصد و نسبت به وبلاگهای فعال کمتر از دو درصد است.
البته اجرای فیلترینگ غیرهوشمند از طریق کلمه کلیدی  نتایج متفاوتی دارد که ناشی از اشتباه فنی و مدیریتی در این زمینه است و در تخمین بالا در نظر گرفته نشده است.

  نظرات ()
فضای سالم در اینترنت نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٧

ایجاد فضای سالم در جامعه از هر نوع و به ویژه مجازی از دغدغه های هر حرکت اجتماعی اصلاح گراست. رویکرد به این موضوع به دو روش مقدور است:
رویکرد فعال: حضور در جامعه و تقویت روندهای سالم و بهبود تدریجی شرایط
رویکرد انفعالی: جداسازی های غیر طبیعی در سرایط ضعف خودی و قوت رقیب
هر دو به درجاتی قابل تقدیرند ولی جریان اصلی اصلاح گرا در طول تاریخ بشر مسیر اول را برگزیده است. چرا که به حقانیت دعوت به سلامت روح و جسم و غلبه حق بر باطل ایمان دارد و در مواجهه شکستی را متصور نیست.
تاسیس شهر و اینترانت پاک و رها کردن اینترنت و شهرهای موجود به معنای خوبی ندارد. همانند منع کردن خانواده های اصیل و سالم از حضور در پارکهای شهری که خود شهر حکم شهر ایزوله و سالم را داشت.
 میتوان محیطهای پاک تری و در سایه  تشکیل داد ولی واقعیت  زندگی در شهرها جریان دارد نه در غارها و محیط های ایزوله.
سالم سازی جامعه با ایجاد یک جامعه مینیاتوری و سالم نگهداشتن آن تفاوت دارد. هر چند در آن کار نیز توفیقی نخواهد بود.

  نظرات ()
اشتباه مایکروسافت به روایت بیل گیتس از وبلاگستان نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧

لینک مطلب از وبلاگستان:

بیل گیتس: بزرگترین اشتباهمان وقتی بود که توجه نکردیم که نرم افزار در آینده ممکن است به کجا برود و زودتر روی این موضوع کار نکردیم. بعضی اوقات چیزی محبوبیت دارد و شما سه تا چهار سال وقت نیاز دارید تا آنرا آماده کنید.

وقتی که ما کار بر روی واسط گرافیکی را شروع کردیم، به رقبایمان هم گفتیم که روی این موضوع کار کنند، اما آنها این کار را نکردند. مشخص است که این یک اشتباه بزرگ از جانب آنها بود، چون ما این کار را کردیم و آنها با مشکلات بزرگی روبرو شدند. در صنعت نرم افزار، شما بایستی پیچهای جاده پیش رو را پیش بینی کنید. ما خیلی از این پیچها را پیش بینی کردیم. آنها همیشه می گفتند «هی ببینید، مایکروسافت به قله رسیده است» و ۲۰ سال است که همین حرف را تکرار می کنند. دلیلش این است که ما پیچها را به موقع پیش بینی کردیم، اما خیلی از آنها را نیز از دست دادیم.

جستجو در وب و صنعت تبلیغات آن لاین چیزهای مهمی بودند که ما در اثر اشتباه آنها را از دست دادیم. اگر ما سه سال زودتر، اهمیت آنرا درک می کردیم و کار بر روی این صنعت را شروع می کردیم، کار خیلی آسانتر می شد.

  نظرات ()
خانه پدری مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧

مهاجرت از وطن٬ گاهی پیش می آید. از سر اجبار یا از سر فزون طلبی یا چیزی میانه تر. در جامعه مجازی نیز چنین است. مهاجرتهایی چون مهاجرت از وبلاگ سرویس های داخلی به خارجی صورت میگیرد.
مهاجران میتوانند بروند ولی وطن را با خود نمی برند. وطن همیشه وطن است و خانه پدری همیشه خانه پدری.

  نظرات ()
اهمیت بخش تعامل اجتماعی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٧ تیر ۱۳۸٧

در سایتهای اینترنتی معمولا به سطه سطح از فعالیت توجه بیشتری میشود:
اطلاع رسانی
خدمات رسانی
تعامل اجتماعی
در گذشته اطلاع رسانی بخش اصلی فعالیت ها بود و بتدریج با کثرت خدمات اطلاع رسانی، گرایش به خدمات دیگر اهمیت بیشتری یافت. اامروزه کمتر میتوان سایت معتبری یافت که بخش تعامل اجتماعی نیرومندی نداشته باشد.

  نظرات ()
چهار سوال کلیدی از یک وبلاگنویس نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧

خود و وبلاگ تان را معرفی کنید:

چند ساله و چرا وبلاگ مینویسید؟

وبلاگ چقدر نمایانگر هویت شماست؟

چه نتیجه ای از وبلاگنویسی گرفته اید؟

  نظرات ()
وبلاگ گروهی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧

وبلاگ گروهی نقش مهمی در توسعه روابط وبلاگنویسان و تعاملات وبلاگی برعهده دارد ولی شرایط پایداری ندارد و به گرایش موضوعی به مسائل تخصصی، کم کم به صورت نشریات دیجیتال در می آیند.

  نظرات ()
لینکها در موتورهای جستجوگر نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱ تیر ۱۳۸٧

Backlinks  که نشان دهنده لینکهای وبلاگ یا یادداشتهای وبلاگ در سایتها و وبلاگهای دیگر است توسط موتورهای جستجوگر فهرست می شوند

خوب فهرست شدن بستگی به ساختار فنی صفحات و دیگر قواعدی است که در متدولوژی موتورهای جستجوگر مورد توجه هستند به همین دلیل است که موتورهای جستجوگر آمارهای متفاوتی نشان میدهند

 

  نظرات ()
تهیه فهرست وبلاگنویسان برتر نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱ تیر ۱۳۸٧

تهیه فهرستی از وبلاگنویسان برتر در دنیای بزرگ وب فارسی از سه مسیر:

١. استفاده از امکانات وبلاگ سرویس ها و سرویس دهنده های آمار برای شناسایی وبلاگهای برتر از نظر مراجعه کننده و حضور در وبلاگستان

٢. برگزاری نظرسنجی عمومی از وبلاگنویسان برای معرفی وبلاگهای برتر

٣. استفاده از نظرات داوران و خبرگان حوزه وبلاگ

تلاش گروه سایتهای پرشین بلاگ با برگزاری مستقل یا مشارکتی دهها مسابقه / نظرسنجی و داوری در حوزه وبلاگستان و استفاده از اطلاعات آماری داخلی، به سوی ترسیم فهرستی از وبلاگهای برتر  وبلاگستان است.

  نظرات ()
توسعه فرهنگ وبلاگنویسی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱ تیر ۱۳۸٧

با گذشت زمان فرهنگ وبلاگنویسی در حال رشد است. کسب مقبولیت عمومی و تمکین دولتها نسبت به مقتضیات جامعه مجازی، پشتوانه ی اولیه برای توسعه گسترده ی وبلاگستان در جهان محسوب می گردد.
با افزایش تعداد / سن و تجربه / دانش و تخصص / ارتباطات  و تعامل/ قدرت / اعتبار و مرجعیت / ... وبلاگنویسان ، وبلاگستان به واقعیتی غیرقابل انکار و تعیین کننده در سرنوشت هایی است که از سر نوشته میشوند.

  نظرات ()
نظرات اسپم نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱ تیر ۱۳۸٧

از ویژگی های نظرات اسپم  این است که رابطه ای با مخاطب برقرار نمیکنند و صرفا رابطه با مبدء دارند. با هدف و مقصد و غرض خاص و اختصاصی و شخصی آغاز میشوند و در بعضی موارد عقده گشایی است. خوانندگان حرفه ای اسپم را براحتی از محتوایش و خوانندگان غیر حرفه ای از تکرار آن تشخیص میدهند.
راه حل ملی:‌ افزایش سطح  فرهنگ عمومی
راه حل فردی: بی توجهی

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب