مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
خمیر انسان هزاره سوم ... خلقتی نو نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

خمیر انسان هزاره سوم از مسیر تعاملات فردی و گروهی در جامعه مجازی در حال شکل گیری است.

  نظرات ()
اطلاعات و ارتباطات مبنای تغییر انسانی آینده نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧

چند عنوان برای یک یادداشت:

با آینده
با دانشجویان فرهیخته برای آینده
تغییر برای آینده
اطلاعات و ارتباطات مبنای تغییر انسانی آینده

تحولات هزاره سوم میلادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) تمامی عرصه های زندگی فردی و اجتماعی بشر را مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار داده است. انسان این هزاره به مدد تعامل در محیط های اجتماعی، به توان عظیمی در پالایش میراث علمی و فرهنگی گذشته رسیده است و فرصتی برای بازشناسی هر آنچه بر بشر گذشته، و ترسیم آینده بشر در اختیار دارد.
انسان امروز به یاری ابزارهای و رسانه ها و محیط های تعامل اجتماعی، به فهم و توانایی جذب بیش از پیش اندیشه و احساس پیشینیان دست یافته است. روند سرسام آور افزایش حجم اطلاعات، به نوعی عقلانیت ناشی از فهم و درک انسانی پیوند خورده است که هویت فردی و اجتماعی انسان را عمیقا متحول می سازد. رسانه های تحول یافته ی هزاره پیشین تاثیری یکسویه بر فرد و جامعه ندارد. نقش تعاملی تر رسانه های امروز در انتقال دانش و احساس، روند تولید و مصرف اطلاعات را معنا دار و کاربردی تر کرده است.
در اینترنت، مرزهای مکانی، زمانی، جنسیتی، اقتصادی، جنسیتی و تا حدی زبانی در هم ریخته اند و فرصتی استثنایی برای انتخاب های آزادانه بشر در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی اعم از فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی فراهم آمده است. فرصتی که دولتها چندان از آن خرسند نیستند و در تلاش اند تا آن را در قالب چارچوب های پیشین تعریف و کاربردی کنند و در این مسیر از ضعفهای قهری بزرگترین تلاش علمی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی تاریخ بشر، سود می جویند.
فرهنگی که در نتیجه تعاملات انسان در اینترنت ایجاد میشود، غنی و جهانی،زاینده و راهگشا، متنوع و گسترده و عمیق و متکی به مبانی فطری انسان و ارزشهای اصیل بشری و بستر مناسبی برای تحقق تمدن واحد جهانی است. 
برای درک اجمالی تحول عظیمی که بشر امروز در مسیر آن قرار دارد، کافی است مفاهیم و ابزارها و حوزه هایی چون: اینترنت، جامعه و شهروند مجازی، وب، هویت و گروههای مجازی، وبلاگستان، آدرس الکترونیکی، چت، تلفن همراه، پیامک، بلوتوث را در نظر بگیریم. ما شاهد خلق و بسط جهانی جدید با قلمروی به بزرگی جهانی که می شناختیم، هستیم. شناخت دقیق از مبانی و روند تحول اجتماعی عرص حاضر نیاز فوری جامعه ایرانی است.
فرهیختگان آزاده ی  سرزمین ما به ویژه دانشجویان جوان و آشنا به فناوری های نوین و فعال در جامعه مجازی، بزرگترین منبع انسانی چنین تحولی محسوب میشوند. رنج جدا افتادگی ها و درد فرو افتادگی های جوان ایرانی، در رهگذر گذاری فرهنگی التیام می یابد و به لطف آگاهی و خودباوری او، دغدغه های انسانی پاسخی در خور می یابند. این بار جوانان فرهیخته ی ما به واقع سرنوشت ایران را در دست دارند  ارزشهای مبنایی فرهنگ آینده را بازتولید و خلق میکنند.

  نظرات ()
مدیران وبلاگنویس و وبگرد نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧

پرشین بلاگ از جهتی دیگر نیز استثنایی است.گاوچران
مدیران متعددی دارد که به صورت جدی وبلاگنویس ند و در وب فارسی حضور فعال دارند.ابله
 دلیل این موضوع را باید در سلیقه فردی، روحیه فرهنگی، فضای محیط کار، شرایط امروز یا حتی سن و سال و تحصیلات جستجو کرد. فرشته
به هر دلیلی که باشد، برای من که با این تیم همکاری میکنم، جای افتخار دارد.قلب
پیدا کردن وبلاگهای مدیران سایت از طریق پروفایل شان در پرشین بلاگ چندان سخت نیست.شیطان
 امتحان کنید.نیشخند

  نظرات ()
جشن بانوان برتر وبلاگستان برگزار شد نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧

یکشنبه بیست و یکم مهر ماه٬ جشن بانوان برتر وبلاگستان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.
حدود چهارصد و پنجاه وبلاگنویس از سراسر کشور گرد هم آمدند تا از یکصد بانوی وبلاگنویس برتر و منتخب نظرسنجی 8521 کاربر اینترنتی تقدیر کنند.
به همه ی برگزیدگان، تقدیرنامه ای از سوی گروه سایتهای پرشین بلاگ اعطا و از بیست و پنج وبلاگنویس در سه نوبت به روی صحنه دعوت شدند و جوایز خود را از هنرمندان حاضر در جشن: بهاره رهنما، منیژه حکمت، نازنین احمدی، فرزاد حسنی و مدیر مسئول هفته نامه محبوب چلچراغ دریافت کردند.
روابط عمومی پرشین بلاگ از میان یکصد بانوی وبلاگنویس برتر، ده وبلاگ برتر از نظر محتوایی به انتخاب داوران معرفی شدند.
بدین ترتیب جشن بانوان برتر وبلاگستان به خوبی و خوشی و به همت سرکار خانم پولادزاده و همکارانشان برگزار شد. خدا را شکر


مهدی بوترابی اکرنه  جشن بانوان وبلاگنویس برتر پرشین وبلاگ نظرسنجی mehdi boutorabi پرشین بلاگ persianblog

عکس از مهدی بوترابی
غلط دیکته در پلاکارد از دانشکده ادبیات نیشخند

  نظرات ()
کارگاههای غیر متمرکز نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

اگر قرار است برای فعالیتهای مجازی کارگاه در نظر گرفته شود، صرفا جنبه مقدماتی خواهد داشت و چندان مفید نیست. همانند آموزش شنا در کلاس تئوریک.
البته کارگاههای غیر متمرکز وبلاگنویسی در زمان برگزاری جشنواره ها مناسب هستند.


  نظرات ()
جوانان بیشترین اقبال را به وبلاگ نشان می دهند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧

لینک خبر:

/اختصاصی برنا/مدیر سایت پرشین بلاگ:
جوانان بیشترین اقبال را به وبلاگ نشان می دهند

مدیر سرویس دهنده وبلاگ پرشین بلاگ گفت: جوانان انرژی زیادی برای اکتشاف عرصه های نو صرف میکنند و وبلاگستان چنین فرصتی را به آنان میدهد.

به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، " مهدی بوترابی" افزود: آزادی حق انتخاب و تجربه ی زندگی بدون دیوار ولو به صورت نسبی از دیگر جاذبه های جامعه مجازی و بویژه حوزه ی اندیشه محور وبلاگستان است.
وی اضافه کرد: در طول دهه های پایانی قرن بیستم، نگرانی از تاثیر فناوری بر زندگی اجتماعی بشر و تضعیف خانواده و دیگر روابط اجتماعی انسان، در آثار پژوهشگران نمود زیادی پیدا کرد. همه جا سخن از تاثیر منفی رسانه های یکطرفه و در راس آن سینما و تلویزیون برکاهش تعامل فرد و جامعه و آثار مخرب آن بر خانواده بود و این روند تقویت انزوای فرد درجامعه بعنوان یکی از شاخص ترین وجوه هویت انسان غربی پذیرفته شده و مورد انتقاد متفکران بود.
این کارشناس حوزه ICT در گفتگو با خبرنگار برنا اظهار داشت: ظهور و توسعه ی رسانه های دو طرفه و در راس آن اینترنت و وب و شکل گیری حرکت اندیشه ای و عاطفی انسان هزاره سوم در قالب وبلاگستان جهانی، انزواگرایی فرد را به چالش کشیده و مجالی برای تعریف مجدد انسان فراهم آورده است. فرد در جامعه مجازی فرصت تعامل اجتماعی گسترده و چند جانبه ای را بدست آورده است و از این فرصت برای تعریف هویت و ترسیم آینده خود و جامعه استفاده می کند.
بوترابی در پایان گفت: وبلاگستان از نظر جوان ایرانی، فرصتی است فراتر از فرصتی که جوانان در جوامع غربی دارند. وبلاگستان پاسخی به رنج جدا افتادگی ها و درد فرو افتادگی های جوان ایرانی است
  نظرات ()
وب سایت های prominent حاوی Flaw های کدینگ خطرناکند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧

دو استاد دانشگاه پرینستون نوعی از Coding Flaw  را بر روی تعداد زیادی وب سایت prominent یافته اند  که jeoparadize میکند اطلاعات شخصی را و در یک مورد alarming  / .. درین Drain  یک حساب بانکی.
این نوع از Flaw ,  با عنوان CSRF  / Cross-Site Request Forgery  نامیده میشود و به حمله کننده اجازه میدهد که از طرف قربانی که احراز هویت و  وارد سایت شده اقداماتی را انجام دهد.

لینک خبر

  نظرات ()
تلاش برای نزدیکی به کاربران نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧

تلاش برای نزدیک شدن به کاربران اصلی و شهروندان مجازی، بزرگترین دغدغه ی فعالین اقتصادی است. به همین جهت است که بازاریابان از ارج و قرب زیادی برخوردارند.
تولید کنندگان کالاها از مسیرهای مختلف و به بهانه های مختلف به کاربران نزدیک میشوند.
بطور مثال فروشندگان گوشی موبایل و عرضه کنندگان نرم افزار و سایتهای اینترنتی و موسسات تبلیغاتی آنلاین از مسیرهای مختلف به استفاده کنندگان از ایمیل نزدیک میشوند. اما کدام موفق تر خواهند بود؟

  نظرات ()
افزایش خود اتکایی در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧

کاهش ارتباطات انسانی نقش موثری در ضعف خوداتکایی دارد. این ضعف خوداتکایی  بر استقلال کشور تاثیر منفی دارد و موجب خودباختگی میشود.
برعکس افزایش تعاملات اجتماعی به افزایش مهارتهای زندگی اجتماعی و تبادل اندیشه و تعامل عاطفی جامعه منجر میشود.
تعاملات در جامعه مجازی نیز چنین نقشی را ایفا میکند.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب