مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
افزایش اعتبار سایتهای فارسی بزرگ و کاهش امکان رقابت های ساده نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧

از هفت سال گذشته به این طرف دهها سایت اینترنتی در زمینه های مختلف تاسیس شد ولی تنها دو سه سایت در هر زمینه حرفی برای گفتن دارند و بقیه و حتی آناناکه در ابتدا علیرغم فشار رقابتی که در ابتدا تحمیل کردند ولی به تدریج به حاشیه رفتند.
این روند در تمام رقابتهای تجاری تکراری است با این تفاوت که در جامعه ما این رقابت تا سالها ادامه خواهد داشت،  چرا که سرمایه های سرگردان و بی جهت بسیاری وجود دارد که در این بازار از بین میروند.

  نظرات ()
انحصار دولتی در تامین اینترنت یعنی همین قطع مکرر خط اصلی ارتباط کشور نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٧

بار دیگر خط اصلی ارتباط کشور با اینترنت قطع شد. 
مشکل قطع مکرر مسیر اصلی اتصال اینترنت کشور به خارج از کشور، فنی نیست. مدیریتی است و راه حل آن نیز مدیریتی است. شکستن انحصار دولتی در تامین اینترنت و به رسمیت شناختن حق شرکتهای داخلی دارای مجوز و تایید صلاحیت شده برای تهیه مستقیم اینترنت.

  نظرات ()
تکمیل یادداشت های مناسبتی پیشین نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧

خوب است که گاهی به یادداشتهای قدیمی مناسبتی سر بزنیم و آنها را تکمیل تر کنیم. یا دید گذشته خود را در یادداشت بازیابی کنیم و به صورت تجدید نظر شده دوباره منتشر کنیم.
 بازکاوی یادداشتهای پیشین گاهی دردناک ولی همیشه واقعی و آموزنده است.

  نظرات ()
وبلاگ حزب نیست نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧

شاید گروههای مجازی بستر مناسبی برای بروز مجازی احزاب باشند ولی حتی آنها نیز حزب نیستند. حزب رکنی از ارکان سیاسی جامعه با تعریف و ویژگی های خاص خود است و وبلاگ رسانه ای شخصی است که به دلیل ارتباط با دیگر رسانه ها و در دسترس بودن در محیط عمومی اینترنت، قابلیت های رسانه های عمومی نیز دارد.

  نظرات ()
ریسک دروغ گفتن در وبلاگستان برای هویت های واقعی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧

دروغ گفتن عوارض منفی زیادی دارد که به همین دلیل در فرهنگ های مختلف ملی و مذهبی از آن نکوهش شده است. در عصر جدید و با حضور سیستمهای بازیابی اطلاعات، فاصله دروغ و دروغگو خیلی نزدیک شده است و به نوعی جدایی ناپذیر و در عین حال آشکار هستند.
دروغ دروغگو به واسطه ی وفور اطلاعات و روندهای تشخیص اطلاعات صحیح در افکار عمومی و اینترنت به راحتی هویدا میشود و به واسطه ی نسبتی که با دروغگو برقرار میکند، به اعتبار گوینده آسیب جدی وارد میکند.
زمانی که دروغگو از ابزار هایی مانند چت استفاده میکند، امکان گریختن از قضاوت افکار عمومی وب را دارد ولی در وبلاگستان چنین فرصتی نیست.
از سوی دیگر با توسعه وب فارسی و اینترنت، فرصت گفتن ( چه راست و چه دروغ و البته به امید شنیده شدن موثر)، از صاحبان هویت های قلابی گرفته میشود.

  نظرات ()
ممیزی پیش از انتشار و نظارت بر سایتهای اینترنتی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧

انتشار محتوا در کشورهای مختلف شامل محدودیتهایی است. مهمترین محدودیت مشترک مربوط به انتشار محتوا از طریق رسانه ها، پذیرش مسئولیت محتوا است.
در کشورهای جهان سوم که اداره یا کنترل بر رسانه های جمعی بخشی از سیاست دولت مرکزی است، این مسئولیت محتوا در موارد زیادی از طریق بررسی های پیش از انتشار اعمال میشود. یعنی نشریات و کتابها و مطالب منتشره در رادیو و تلویزیون پیش از انتشار بررسی میگردند و مجوز اخذ میکنند.
اگر در ایران تلاش میگردد تا برای مدیران سایتها و محتوای منتشره قواعدی وضعی شود، در کشورهای توسعه یافته برای دسترسی کاربران به این نوع اطلاعات قاعده وضع میگردد. یعنی در زمینه تولید کمتر محدودیت وضع میشود و نظارتها بیشتر متوجه مصرف میشود.
کنترل خانواده ها بصورت آزادانه و دولتها به نمایندگی از جامعه عمدتا متوجه حوزه مصرف اطلاعات میگردد ولی همچنان آزادی های قوانین اساسی و قوانین عادی از تولید محتوا حداکثر حمایت را بعمل می آورد. چرا که تولید آزادانه بخش اساسی از فرهنگ معاصر است.
در ایران قانون اساسی و قوانین عادی در باره جامعه مجازی و مسائل آن اظهار نظری نکرده اند و محدودیتها عمدتا توسط مصوبه های دولتی یا آیین نامه های داخلی یا از طریق مشابهت اعمال میگردد. 
تایید صلاحیت های ویژه برای مدیران چنین رسانه ها و مراکز فرهنگی نیز بخشی از نظارت حکومتی محسوب میشود ولی چنین نظارتی در جهان امروز که کارکنان رسانه ها نقش موثرتری از مدیران آنها دارند، چندان کارگشا نیست. بطور مثال تعیین مدیران ارشد صدا و سیما و نظارت شورای سیاستگذاری بر عملکرد آنها گرچه به نوبه خود موثر است ولی تاثیر فرهنگ عمومی و شرایط فکری جامعه بر بدنه کارکنان صدا و سیما نقش موثرتری دارد. به همین دلیل است که جهت گیری عمومی صدا و سیما با سیاستهای اصولگرایان  تطابق چندانی ندارد. البته جهت گیری شفاف سیاسی صدا و سیما در حمایت از اصولگرایان،  مانع توسعه ی انتقادات شده است.
باید توجه داشت که ظهور رسانه های آنلاین و بخش های زنده در رادیو و تلویزیون، موجب به هم ریختن چارچوب های سنتی ممیزی شده است و تا یافتن راه حل های موثر توسط حکومتها فاصله داریم.

  نظرات ()
در بازار فناوری اطلاعات نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱٥ آذر ۱۳۸٧

چون خروجی دانشگاهها در این رشته زیاد است
مصرف به آن اندازه نیست
از رشته های دیگر نیز به این زمینه وارد میشوند
برای ورود به بازار
باید به حوزه هایی وارد شد که
رقابت کم است
و مزیت نسبی در آن حوزه ها داریم

  نظرات ()
مهدی بوترابی : شب یلدا از مدیریت سایت پرشین بلاگ خداحافظی میکنم نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧

خبرگزاری فارس: مدیر سایت پرشین بلاگ گفت: بعد از پنج سال مدیریت این سایت در مراسم جشن شب یلدا از این جایگاه خداحافظی می‌کنم

لینک خبر:

مهدی بوترابی مدیر سایت پرشین بلاگ امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس با بیان اینکه مدیریت جدید سایت پرشین بلاگ، رسماً در مراسم جشن شب یلدا معرفی می‌شود، گفت: بعداز پنج سال مدیریت سایت به این نتیجه رسیدیم که ادامه مدیریت آن را به نیروهای جوان واگذار کنیم.
بوترابی افزود: وظیفه ما این است که به جوانان اعتماد کنیم تا وقتی مدیریت عرصه‌های مختلف بعد از ما به جوانان واگذار می‌شود با بحران مواجه نشویم.
وی با اشاره به اینکه کماکان شخصاً مدیرعامل شرکت خصوصی پشتیبان پرشین‌بلاگ و سهام‌دار عمده آن خواهد بود، اظهار داشت: پرشین‌بلاگ دوران بحران و استرس‌های آغازین خود را پشت سر گذاشته و در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد.
بوترابی در پایان گفت: سایت پرشین‌بلاگ دوران تثبیت خود را می‌گذراند و از ترافیک و استقبال بسیار بالایی برخوردار است.

  نظرات ()
از کی بپرسم؟ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧

اینکه چه موضوعی را در چه شرایط و زمانی و از چه کسی بپرسیم، سوال مهمی است که فعالین حوزه رسانه متناسب با هوش و دانش خود به سطحی از توانایی در آن می رسند.
یکی از مشکلات افراد مصاحبه شونده آنست که معمولا مصاحبه کننده نمیداند از چه و از که می پرسد.

===================

از مدیران دولت و حکومت در باره اقدامات دولت و حکومت بپرسیم نه خواست مردم
از مردم در باره خواستهایشان بپرسیم نه برنامه ریزی و تخصص و مدیریت


============

از مدیران وبلاگ سرویس ها در باره وبلاگ سرویس ها بپرسیم
از وبلاگنویسان در باره وبلاگهایشان بپرسیم
از فعالین و محققان وبلاگنویسی در باره وبلاگستان بپرسیم

=================

اظهار نظر شخصیتها و فعالین سیاسی در وبلاگهایشان از آن حیث معتبر است که شخصیت سیاسی اند نه آنکه وبلاگنویسند.

,
ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رفتار وبلاگنویسان در فضای مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧

شناخت رفتار وبلاگنویسان در فضای مجازی اهمیت زیادی دارد. به خصوص برای مدیران سایت هایی که با وبلاگنویسان در ارتباط هستند.

شاید این نظر را به عنوان یک نظر اولیه پذیرفت که وبلاگنویسان پس از رسیدن به سطح معینی از ارضای شخصی از داشتن هویت و حضور مجازی، از صف مقدم خارج میشوند و به واحدهای احتیاط و آموزشی و حاشیه ای و گاهی بایگانی تبدیل میشوند. ولی هویت بدست آورده خویش را هرگز از دست نمیدهند و در صورت نیاز به حضور و بر اساس موج های برانگیزاننده فضای مجازی یا واقعی، حضوری مجدد و گاهی شگرف خواهند داشت

  نظرات ()
افزایش هزینه های پستی از الطاف خفیه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٧

الطاف خفیه به مواردی ذکر میشود که به ظاهر خوب نیستند و انسانها از آنها اجتناب میکنند  ولی نتایج و برکات زیادی نیز دارند. اخیرا هزینه مرسولات پستی به صورت نشریه به بیش از پنج هزار ریال رسیده است. این موضوع ضربه تعیین کننده ای به بخش آبونمان و  ارسال پستی نشریات محسوب میشود و باید گفت الفاتحه!
اما از جهت دیگر نیز موجب حرفه ای شدن و تشدید رقابت ها خواهد شد. بعلاوه به رشد استفاده از اینترنت و آدرس الکترونیکی برای اطلاع رسانی و  ارسال بولتن ها و نشریات بعنوان وسیله ای ارزان و در دسترس کمک میکند. 

  نظرات ()
طرح ایجاد ده هزار وبلاگ بسیج و ماجرای انقلاب مخملی و نرم در وبلاگستان نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧

در اخبار شنیدیم که بر اساس تصمیم فرماندهی بسیج، ده هزار وبلاگ توسط پایگاههای مقاومت بسیج در سراسر کشور، تاسیس خواهد شد. نکته جالب آنکه بخشی از این وبلاگها در صفحات به روز شده وبلاگ سرویس ها دیده میشود.
پیش از این تعدادی از بسیجیان و پایگاههای مقاومت به ابتکار خود چنین کرده بودند ولی ظاهرا تصمیم جدید ناظر به استراتژی جدید بسیج و به عنوان بخشی از فعالیت های دفاعی آن در حوزه فکری مربوط میشود. انتخاب وبلاگستان برای چنین فعالیتی، مهر تایید دیگری بر اهمیت روز افزون وبلاگستان و فضای مجازی است.
حتی افزایش کمی وبلاگها حائز اهمیت و اعتبار است چه برسد به حضور محتوایی گروههای مذهبی در وبلاگستان که بر غنای فضای وب خواهد افزود و به فرهنگی تر شدن فضای وبلاگستان و متعاقب آن جامعه منجر میشود.
 افزایش حضور فکری و اندیشه ای گروههایی که تا کنون در وبلاگستان کمتر فعالیت داشته اند، موجب تعامل آنها با فضایی میشود که مهمترین شاخصه ی آن آزادی و اندیشه و انسان محوری است و به شناخت واقعی تر آنانی که از دور قضاوت میکردند می انجامد که نتیجه ی مبارکی است. مطمئنا تعامل فرهنگی بعنوان راه کار اصلی، به کاهش تنش ها کمک خواهد کرد.
خدا را شکر
بی حد شکر

  نظرات ()
نظرسنجی موضوعی و تخصصی در سطح یادداشت وبلاگ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧

شخص محور بودن وبلاگ  موضوعی است که در تعاریف اولیه از وبلاگ مطرح بوده است ولی در عمل و به دلیل نیازهای متنوعی که توسط ساختار عمومی وبلاگ بعنوان ابزار مناسب برای انتشار محتوا٫ برآورده میشود٬ کم رنگ شده است.
 موضوع محور بودن یادداشت نیز موضوع دومی است که اشارات ویژه ای به آن نشده است ولی لازم است آن را به صورت جدی در نظر گرفت.
بر اساس این دو نکته و با نگاهی انتقادی به مجموعه نظر سنجی هایی که تا کنون در چارچوب معرفی وبلاگهای برتر انجام شده است٬ نوع دیگری از نظر سنجی توسط گروه سایتهای پرشین بلاگ با مدیریت خانم اقلیما پولادزاده و آقای حسین شرفی در حال برگزاری است.
نظر سنجی برترین یادداشت فناوری اطلاعات ٬ در سطح یادداشت برگزار میشود و به انتخاب و ترجیح موضوعی توجه دارد. البته نتایج این نظرسنجی در سطح وبلاگ نیز توصیف موضوع محوری از شخصیت علمی وبلاگنویس ارائه میدهد. تصور میکنیم محصول این نظر سنجی٬ به دلیل موضوع محور بودن یادداشت٬ از اعتبار محتوایی بالاتری برخوردار باشد. در این باره در آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد. ان شاء الله

  نظرات ()
زبان مشترک انسانی در اینترنت به مثابه هدف نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٢ آذر ۱۳۸٧

بی تردید ظهور وبلاگستان، پدیده ای استثنایی در تاریخ تحولات فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان است. آنچه با عنوان جامعه مجازی می شناسیم بدون وبلاگستان شکل نمیگرفت. وبلاگستان را تاحد زیادی میتوان بخش مهمی از اینترنت فرهیخته و تعاملی شمرد.
شکستن و بهم ریختن مرزهای مکانی و زمانی و جنسیتی و طبقاتی و هویتی و شکل گیری هویت ها و مرزهای جدید را در وبلاگستان شاهدیم اما همچنان زبان و گویش ها به نوعی نقش مرز را برای تعاملات انسانی بازی میکنند.
تلاش برای ترجمه های هوشمند صفحات وب نقش عظیمی در از میان رفتن چنین موانعی دارد و یا ظهور دایرکتوری های موضوعی چند زبانه که محصول گسترش نهضت ترجمه وبلاگستان خواهند بود، دنیای فکری نزدیکتری بنا خواهد شد.
به موازات ترجمه، استفاده از فیلم و موسیقی و مهمتر از این دو، عکس و تصویر، قدم بلندی در تحقق زبان مشترک است. عکس را دریابیم.

  نظرات ()
از اصول فعالیت موثر در اینترنت نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧

 فعالیت موثر اینترنتی به استفاده از امکانات موجود بیشتر تکیه دارد تا خلق امکانات جدید.
بجای طرح موضوع در محیط متفاوت و جدید به فکر
طرح موضوعات جدید در محیط های متفاوت باشیم.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب