مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
تاثیر منفی تصمیمات خطای فیلترینگ بر توانایی کشور نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

در وبلاگنویسی به سایتهایی که هاست رایگان میدهند اعتماد میکنیم و عکسهایمان را در آنها آپلود میکنیم. البته آنهایی که پس از سالها ورود اینترنت به ایران، همچنان فعال بودند  و فیلتر نشده بودند. وقتی می بینیم، بدون اینکه در موضوع فعالیت آن سایتها تغییری ایجاد شود، سایت فیلتر میشود، متوجه تغییر سیاستها میشویم. تغییراتی که آسیب آن به محتوای وبلاگستان متوجه میشود.
توانایی وب فارسی بخشی از توانایی کشور است که با بی تدبیری آسیب خواهد دید.

  نظرات ()
جامعه مجازی و بحران اقتصادی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

جامع مجازی تا پیش از شکل گیری روابط تعاملی آن، طفیلی جامعه حقیقی بود و مجاز به نوعی غیر حقیقی و وابسته معنا میشد. اما شرایط متفاوت شده است. کاهش تاثیر بحران اقتصادی جهان در عرصه اینترنت و جامعه مجازی نشانه روشنی بر هویت رو به استقلال جامعه مجازی است.

  نظرات ()
نبرد فیلترینگ : فیلتر شکن ها و فیلترینگ نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

آنچه نتیجه نهایی این رقابت را تعیین میکند: ثروت و قدرت پشتوانه ی هر یک نیست. بلکه معقول بودن اقدامات و کاربرد صحیح مصالح اجتماعی است. جامعه مجازی تصمیم گیرنده نهایی است.

  نظرات ()
ساماندهی زندگی دیجیتال نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸

سامان دادن به زندگی دیجیتال مان یک ضرورت جدید است

  نظرات ()
وبلاگستان دانشگاه و مرجع جامعه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸

هزاران نویسنده ی فرهیخته در وبلاگستان و میلیونها بازدید کننده، این محیط را به دانشگاهی بزرگ تبدیل کرده است. فرهیختگان جامعه مجازی در وبلاگستان مرجعیت می یابند. چه در آن متولد شده باشند و چه از جامعه حقیقی به آن مهاجرت کرده باشند.

  نظرات ()
شهروندان مجازی ایرانی در تابعیت مجازی دیگران نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸

خیلی ساده و راحت شهروندان مجازی ایران به تابعیت و شهروندی مجازی قلمروهای دیگر در آمده اند. این موضوع را باید با حساسیت  و البته دقت دنبال کرد.

  نظرات ()
فیلترینگ در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸

در کشور ما هر از گاهی تعدادی سایت و وبلاگ مشمول فیلترینگ میشوند. متناسب با میزان مخاطب و تاثیرگذاری این سایتهای و وبلاگها در جامعه مجازی، شاهد عکس العمل هایی از جنس جابجایی و اعتراض و نارضایتی هستیم.
همانگونه که از حیث حقوقی و قضایی قضاوت هایی در باره سایت ها و وبلاگ ها صورت میگیرد، نسبت به اقدامات حقوقی و قضایی نیز قضاوت هایی صورت میگیرد.

  نظرات ()
تبلیغات سالم و انسانی تر در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸

ماهیت تبلیغات در جامعه مجازی انسانی تر و سالم تر است. دانش و عاطفه محوری ابر رسانه اینترنت فرصتی برای تصحیح روش های تبلیغاتی است.

  نظرات ()
اراذل و اوباش اینترنتی در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸

جامعه مجازی نیز مانند جامعه عادی ما دچار آسیب هایی مشابهی میشود. گرچه این آسیب ها به جهات متعدد کمتر است ولی به جای خود حائز اهمیت و نیازمند بررسی است.
اراذل و اوباش اینترنتی که در سایه هویت های قلابی بیشترین حضور را دارند، از آفات جامعه مجازی اند. برای شناخت آنها میتوان به این موارد توجه کرد:
١. معمولا هویت واقعی شان را پنهان میکنند و از اعلام آن وحشت دارند.
٢. ادبیات شان مشابه اسلافشان در جامعه عادی حاوی تهدید و ارعاب و فحش و ناسزاست.
٣. فاقد مبنای فکری و اندیشه ای سالم هستند ولی ادعای زیادی دارند
۴. بیش از آنچه عمل میکنند حرف میزنند و در مواقع خطر و بحران، اکثرا دچار ضعف و وحشت میشوند و به اصطلاح به غلط کردن می افتند.
۵. فاقد ویژگی های اثباتی هستند و هویت خود را در نفی دیگران تعریف میکنند. خود محوری شان فاقد محتواست.

قطعا ویژگی های بیشتری نیز برای آنها بر شمرد و البته مجموعه ای از این صفات ناپسندیده است که موجب تقویت رذالت و اوباشی گری است.

  نظرات ()
وبلاگ علیه آلزایمر نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸

یکی از فوای وبلاگ این است که، افراد مسن میتوانند گذشته خود را با آن مرور کنند.نیشخند البته بعضی ها نیز که روبرو شدن با گذشته شان برایشان دشوار میشود، از امکان پاک کردن کل وبلاگ استفاده میکنند.ناراحت

  نظرات ()
فهرست سیاه از فعالیتهای خلافکارانه در اینترنت نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۸

تهیه فهرستی از فعالیتهای خلافکارانه معدودی وبلاگ و سایت و گروه مجازی و حتی آی دی های خلافکار توسط مجموعه های صنفی و غیردولتی در اینترنت و تلفیق آنها؛ زیر ساخت مهمی برای مقابله معنوی با خلافکاران است.

  نظرات ()
سرویس تجمیع سرویس های اینترنت بی سیم نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ٦ فروردین ۱۳۸۸

امکان این که بتوان سرویس اینترنت بی سیم خود را با همسایه ها سهیم شد، نه به صورت کاهشی صرف و استفاده مشترک از یک ظرفیت که به صورت افزایشی و با افزودن ظرفیت های موجود به یکدیگر ، امکان خوبی خواهد بود. احتمالا چنین سرویسی وجود داشته باشد.

  نظرات ()
با اینترنت صدا ها رسیدنی است نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸

انحصار دولتها بر رسانه های موثر بر افکار عمومی و کنترل شدید بر مطبوعات به دلیل نگرانی های عمومی دولتها از تغییرات پیش بینی نشده و ناهماهنگ با برنامه هایشان است.
جلوگیری از رسیدن صداها، بخش مهمی از استراتژی اطلاع رسانی بعضی دولتهاست که در قرن بیست و یکم به شدت به چالش کشیده شده است.

  نظرات ()
اهداف احزاب و تشکل های سیاسی در جامعه مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸

احزاب در جامعه مجازی چندین هدف را دنبال میکنند:
١. اطلاع رسانی. فضای باز اینترنت و وب فرصت مناسبی برای اطلاع رسانی به گروه وسیعی از مخاطبان است. اینترنت هر روز وسیع تر و عمیق تر میشود و فرصت های بیشتری پیش روی گروههای اطلاع رسان قرار میدهد.
٢. جلب حمایت های مالی. جمع آوری کمک های مالی به روش ساده و مطمئن در اینترنت ممکن است. موضوعی که به دلیل مشکلات مالی احزاب و گروههای سیاسی، حائز اهمیت است. این کمک های مالی علاوه بر حل مشکلات مالی احزاب، موجب تعلق خاطر بیشتر حامیان و نزدیکی آنان به احزاب مورد علاقه شان میشود.
٣. جذب مخاطب ثابت، هوادار، عضو. احزاب به دنبال گوش های شنوایی برای شنیدن برنامه ها و اهدافشان و جذب آنان در دایره هواداران و اعضا هستند. این موضوع در جامعه مجازی با سهولت بیشتری امکان پذیر است. حتی در کشورهای مردم سالار، ارتباط با مخاطبان دشواری های خاص خود را دارد، چه برسد به کشورهای جهان سوم.
۴. شناخت حساسیت های موجود و  آینده جامعه از طریق حضور در جامعه مجازی. احزاب با فعالیت در جامعه مجازی امکان می یابند با حساسیت های جامعه و آینده ای که در حال شکل گیری است آشنا شوند. تطابق شناخت جامعه مجازی و غیر مجازی، به میزان حضور فزاینده شهروندان در جامعه مجازی، افزایش می یابد.
۵. فعالیت حزب در جامعه مجازی به عنوان یکی از حیطه های فعالیت. احزاب با تعامل در جامعه مجازی، شخصیت حقوقی خود را در جامعه مجازی تعریف میکنند. در شرایطی که دولتها از فعالیت احزاب غیر حکومتی ناخشنودند، وب و اینترنت فرصت مناسبی برای زندگی سیاسی این شخصیت حقوقی است.

  نظرات ()
اینترنت محمل آزادی و عدالت آینده نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱ فروردین ۱۳۸۸

در باره آزادی در اینترنت گفته اند و هنوز نیز باید گفت. اما عدالت نیز در اینترنت ممکن الوصول تر است. فرصت های فراوان و نسبتا مساوی در جامعه مجازی بسیار است. فاصله ی کم مخاطبان با فرصتها قدم بزرگی به سوی عدالت است.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب