مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
رسانه داریم تا رسانه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

رسانه ها با یکدیگر تفاوت دارند

رسانه های خبری در اختیار مدیران و خبرنگاران هستند

برخلاف رسانه های اجتماعی که در اختیار کاربران هستند

تفاوت های رسانه ها را در یک جدول اگر داشته باشیم خیلی خوب خواهد بود

  نظرات ()
رقابت کتاب و همزاد دیجیتال آن نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

کتاب ها نیز دچار بیماری مزمن رقابت با همزاد دیجیتال(همزاد با تاخیر تولد یافته اش) خود شده اند. در این مبارزه قطعا پیروزی از آن کتابخوانان است. ولی شاید سهمی کتابخوانی سنتی کمی کاهش یابد و آن هم شاید کمی


تلاش برای دسترسی آسان به محتوای کتاب، در سبک سنتی آن، به ظهور کتاب های کم حجم و کوچک انجامید.  این روند همچنان ادامه خواهد داشت و ابزارهای نوین راه استفاده آسان و سریع از محتوای عظیم کتابخانه ها را فراهم می کنند


  نظرات ()
دیوار برلین مجازی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٠

تصورش هم سخت است

ولی واقعیت دارد

در بعضی کشورها

بعضی ها

دنبال یک دیوار برلین مجازی هستند

که بنا کردنش دشوارو شاید ناممکن است

و نگهداری اش دشوارتر و ناممکن است

  نظرات ()
مقایسه یا حق و گوگل نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

مقایسه این دو سرویس

حتی روی برنامه های انجام نشده

اقدام مفیدی است

از نام انتخابی و موضوع برندینگ و سرمایه گذاری و خدمات و غیره

  نظرات ()
سیاست های گوگل نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

اهمیت روزافزون گوگل و جستجوگرها که توامان اتفاق می افتد، توجه به سیاست های گوگل را ضروری تر کرده است.

به نظر میرسد که گوگل چون گذشته با گشاده دستی به سایت ها و وبلاگ ها رنک عطا نمیکند

همچنین گوگل نتایج جستوهایش را بین سایت های سطوح مختلف بر اساس یک منطق خاص توزیع میکند و همه ترافیک یک کلمه را به سوی یک نقطه متمرکز نمی کند

  نظرات ()
گمشدگان ترسو نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

کسانی که بدون هویت و آدرس مشخص وبلاگ یا سایت

برای یک مطلب یا وبلاگ یا فرد، نظر میگذارند 

از شناخته شدن می ترسند

معمولا چون ظالم اند

و اندکی مظلومند یا خجالتی

و در هر دو حال گمشده اند

  نظرات ()
استخوان‌های کسب و کارهای شکست خورده ، پی و پایه موفقیت‌های آینده‌اند نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

لینک مطلب از مدرسه خورشید

در فاوا نیوز

 

مهدی بوترابی: استخوان‌های کسب و کارهای شکست خورده پی و پایه موفقیت‌های آینده‌اند

بنفشه فارغ‌التحصیل مدرسه خورشید مصاحبه‌ای را با آقای مهدی بوترابی، مدیر گروه سایت‌های پرشین بلاگ، انجام داده‌اند که در زیر می‌خوانید:

آقای بوترابی درس خوانده تاریخ هستند و تا مرحله پیش دفاع دکترا نیز پیش رفته اند ولی از آن به بعد دیگر ادامه تحصیل نداده‌اند و آنچه از حوزه کاری ایشان به چشم می‌خورد، فعالیت روزافزون در حوزه IT است.
همزمان با تحصیل و از سال ۱۳۶۶ با تأسیس نشر سفیر در حوزه انتشار کتاب و از سال ۶۷ با موسسه مطالعات و انتشارات تاریخی میراث ملل در حوزه پژوهش و از سال ۱۳۶۹ با موسسه فرهنگی حنفاء فعالیت فرهنگی و آموزشی را در بازار کسب و کار خصوصی دنبال کرد و از سال ۱۳۷۱ فعالیت‌هایش متوجه حوزه اطلاع‌رسانی و رایانه و فناوری اطلاعات و ارتباطات(فاوا) گردید.
وی هم اکنون مدیر "گروه سایت‌های پرشین بلاگ" می‌باشد که آنچه در این گپ خودمانی کوتاه می‌خوانید مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، دغدغه‌ها و ایده‌های ایشان در حوزه کارآفرینی IT است.
آقای بوترابی از مجموعه فعالیت‌های خود در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات این‌چنین می‌گویند:
"از سال ۱۳۷۱ به بعد، به تدریج دایره فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی را در حوزه کامپیوتر اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار و همچنین اطلاع‌رسانی متمرکز کردم. شاید بی اغراق تا کنون بیش از ۲۰۰ برنامه‌نویس و متخصص رایانه در قالب شرکت‌های تخصصی حنفاء و گروه سایت‌های پرشین بلاگ با بنده همکار بوده‌اند که هم اکنون تعداد زیادی از آنان از کارشناسان ارشد یا مدیران مطرح در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند".
وی سابقه شکست‌های بسیاری را در کارنامه کاری خود دارد و تهدیدات در حوزه IT را طیف وسیعی مشتمل بر مشکلات بسیار عادی و داخلی مرتبط با منابع انسانی و مالی و شرایط تخصصی تا مشکلات خارجی مرتبط با تحریم‌ها و سیاستگذاری‌ها و اقدامات دستگاه‌های مرتبط چون مخابرات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌داند.

بوترابی اجرای پروژه‌های بزرگ اتوماسیون در سطح کشور را در کارنامه خود دارد و از سال ۱۳۷۹ در حوزه صادرات نرم افزار نیز فعال بوده است. وی از سال ۱۳۸۲ سرمایه‌گذاری در سایت‌های اینترنتی یا به اصطلاح شرکت‌های دات کام را آغاز کرده و هم اکنون مالک سهم عمده و مدیر گروه سایت‌های پرشین بلاگ است. وی می‌خواهد با واگذاری سهام این مجموعه به فعالین فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربران اینترنتی، امنیت سرمایه‌گذاری در این حوزه را افزایش دهد و به صورت همزمان امکان تجمیع سرمایه مناسب و مرتبط را برای توسعه سرمایه‌گذاری در فضای وب فارسی فراهم سازد. او معتقد است که سایت‌های کوچک و متوسط و گاهی سایت‌های بزرگ به تنهایی قادر به تأمین زیرساخت‌های حقوقی و اقتصادی و مدیریتی خود برای رقابت‌های جدی نیستند و به همین دلیل به الگوی اداره سایت‌های اینترنتی بر اساس ایجاد هولدینگ تخصصی می‌اندیشد و آن را، راه‌حل مناسبی برای حمایت از موفقیت سایت‌های اینترنتی می‌داند.
بوترابی معتقد است که به دلیل اینکه شکست، بحران و تلاطم در این کسب و کار مانند تمام کسب و کارها، بلکه بیش از آنها و به وفور وجود دارد، برنده کسی است که حتی موقع شکست و عقب نشینی، عقب نشینی منظم کند و امکان بازیابی فرصت‌های پیشین را حفظ کند. در این عقب نشینی‌های منظم، می‌توان از موقعیت‌های خوب گذشته، در شرایط مناسب بعدی، استفاده کرد. ایشان حمایت خانواده و دوستان را در این زمینه بسیار مهم می‌داند و چون خود از این حمایت برخوردار بوده‌است، یکی از علت‌های موفقیت در این نوع کارآفرینی را اینگونه حمایت‌ها می‌داند.
به پیشنهاد ایشان و موافقت نظام صنفی رایانه کشور، هم اکنون کارگروه سایت‌های اینترنتی راه‌اندازی شده است که نقش مؤثری در تجمیع و کاربرد دانش صنفی فعالیت وب فارسی خواهد داشت.
مهدی بوترابی درباره مشکلات دیگر در این مسیر به عدم اعتماد و توجه بازار پول و سرمایه به حوزه IT اشاره می‌کند و معتقد است حضور سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر و استفاده از الگوی VC یا Venture Capitals (سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر)، راه‌حل فوری تأمین منابع مورد نیاز و رشد سریع وب فارسی است و در ادامه تجمیع دانش فنی و مدیریتی حوزه وب در چارچوب شرکت‌های مادر و هولدینگ، زیرساخت مکمل و بنگاه‌داری موفق شرکت‌های دات کام خواهد بود.

ایشان اذعان می‌کنند که همیشه در کارآفرینی باید مزایای نسبی را جستجو کرد و در ایجاد یک کسب و کار نباید تمامی منابع صرف یک پروژه گردد ولی متأسفانه اکثر سایت‌های فارسی اینگونه‌اند و کسب و کارشان یا فاقد مزایای نسبی است و یا در چارچوب منطق صفر و یک یعنی موفقیت نهایی و نابودی تمام عیار تعریف می‌شوند.
بوترابی معتقد است که استفاده از تجربه کسانی که در کسب و خود ورشکست شده‌اند و حتی به‌کارگیری آنانی که دوباره وارد فعالیت شده‌اند، از کلیدهای اصلی موفقیت است و در واقع استخوان‌های کسب و کارهای شکست خورده، پی و پایه کسب و کارهای آینده‌اند.

آنچه در صحبت با ایشان بسیار مشهود است، ذهن خلاق و بسیار پویایی است که به طور مرتب به دنبال ایده‌های جدید است و زمینه‌های جدیدی را نیز در این حوزه برای بسیاری از فعالان IT باز کرده و می‌کند. تجربیات گذشته ایشان به انضمام شکست‌ها و تلخکامی‌های مسیر راه اندازی کسب و کارهای جدید در این حوزه، ایشان را انسانی رو به جلو و با نگاه امیدوارانه به کسب و کارهایی که راه اندازی می‌کند بار آورده است. داشتن دانش مناسب و درخور این حوزه، تجربیات متفاوت و مختلف از فعالیت در این بازار و بررسی بارها و بارهای تمامی ضعف‌ها و تهدیدها باعث شده است که ایشان به نقاط قوت خود و فرصت‌های محیطی اشراف مناسبی پیدا کرده و در زمان مناسب برای تأسیس کسب و کارهای جدید اقدام نماید.
آدرس ایمیل ایشان :MEHDI@PERSIANBLOG.IR

  نظرات ()
آمار کاربران داخل ایران در فیس بوک نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠

از آنجا که ایران از سوی بعضی قدرتهای جهانی تحریم شده است تا از دسترسی به منابع قدرت باز بماند، و از آنجا که ما خود نیز خود را تحریم میکنیم تا از بعضی دیگر از منابع قدرت یا همان منابع قدرت بازبمانیم، و از آنجا که تاثیر سیاست ها و استراتژی ها را می توان در ارزیابی های کمی بهتر مشاهده کرد و برای تشخیص مسیر آینده

به این تحلیل توجه کنید:

با توجه به تمامی این پارامترها میتوان عدد کاربران ایرانی فیس بوک در داخل کشور و بدون احتساب کاربران ایرانی مقیم خارج از کشور را عددی بین شش تا دوازده میلیون نفر دانست


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب