مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
همزبانی جهانی هزاره سوم در خدمت آینده مشترک جهانی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٤

 

 

 

 

همزبانی جهانی هزاره سوم در خدمت آینده مشترک جهانی

به مناسبت 27 اردیبهشت روز ارتباطات

مهدی بوترابی / گروه سایت های پرشین بلاگ

 

سالها پیش در۱۷ مه ۱۸۶۵ میلادی “اتحادیه تلگرافی بین المللی” در پاریس تشکیل شد که بعدها به “اتحادیه بین المللی ارتباطات دور” تغییر نام یافت. امروزه از آن ارتباطات ساده و ابتدایی سخنی نیست و مساله شاهراههای عظیم ارتباطاتی و اتصالاتی و فراتر از آن ماهیت اجتماعی و انسانی تر ارتباطات هزاره سوم است که در همه جا محور توسعه پایدار است. به موازات توسعه روابط جهانی شاهد شکل گیری نوعی همزبانی جهانی هستیم که مبنای تمدن و فرهنگ و جامعه واحد جهانی خواهد بود.

 

 

از دره سند تا دره سیلیکون

تغییر جامعه انسانی همواره به تحول نگاه وجهان بینی و ارزیابی انسان از خویش و هستی وابسته بوده است و عامل ارتباطات در همه اعصار تاریخ، زیرساخت تعاملات انسانی در عرصه های مختلف فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی بوده است تا آنجا که بدون این عامل بنیادین هیچگاه سخن از تمدن و فرهنگ نبوده است و نخواهد بود.

روزگاری رودخانه های پر آب  مستعد کشتیرانی و ارتباطات تجاری و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی مهد تمدن های بزرگ از دره سند تا ماوراء النهر و از بین النهرین تا دلتای نیل بودند. زمانی فرمانروایان جاده ها و راههای دریایی و هوایی، مسئولیت این نزدیکی جهانی را برعهده گرفته اند و از ثمرات آن به درست یا خطا استفاده کرده اند و بزرگترین امپراطوری ها را از هخامنشیان و رومیان تا بریتانیای کبیر خلق کرند. در این دوره ها، سخن از جاده شاهی و ختم همه راهها به رم و راههای هفت دریا بوده است.

اما امروزه در نخستین دهه ها ی هزار سوم  میلادی سخن از شاهراههای اطلاعاتی بزرگ و دره سیلیکون است. در کنار این شاهراههای بزرگ اطلاعاتی و دره سیلیکون و کوریدورهای بزرگ فناوری و اطلاع رسانی و تعاملات توسعه یافته بشری، شاهد شکل گیری خمیرمایه های تمدنی نوین در جهان هستیم که رنگ و بو از نژاد و فرهنگ و هنر خاصی ندارد و می رود جهانی ترین تمدن جهانی را پایه بگذارد

آنچه روزگاری با عنوان عمومی سواد و دانش، در اختیار نژاد و طبقه و کشور خاصی قرار می گرفت، هم اکنون در اختیار میلیاردها انسان قرار دارد تا نه تنها فهم خویش را از خود و جهان بسط دهند، بلکه به اشتراک بگذارند و در خلق جهانی متفاوت مشارکت کنند. در واقع، روند سرسام آور افزایش حجم اطلاعات و توسعه ارتباطات، به نوعی عقلانیت ناشی از رشد فهم و درک انسانی، فراتر از اندیشه های پیشینین  پیوند خورده است. دیگر رسانه های تحول یافته ی هزاره پیشین تاثیری یکسویه بر فرد و جامعه ندارند تا حکومت ها به مدد سانسور و ایجاد محدودیت و جنگ بتوانند بر روند اطلاع رسانی جهانی تاثیر مخرب و منفعت طلبانه بگذارند. امروزه رسانه ها بیش از پیش به وظیفه اصلی خود که یعنی تقویت ارتباط انسان با انسان در شکل فردی و جمعی آن باز گشته اند و شاهد آن هستیم که قدرت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به مرجع خود یعنی مردم باز می گردد.

 

اینترنت و جامعه مجازی، ثمره انسان محوری فناوری

 باید گفت که بستر اصلی این تعامل جهانی، ظرفیت عظیم و نامحدودی به نام اینترنت است. در اینترنت، هر روز، مرزهای مکانی، زمانی،  فرهنگی، نژادی، جنسیتی، اقتصادی و حتی زبانی بیشتر فرو می ریزد و فرصتی استثنایی برای انتخاب های آزادانه بشر در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی و اعم از فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی فراهم آمده است. خلق زبان مشترک جهانی در اینترنت هدف ارزشمندی است که در تکاپوی فناوری های موفق دیده می شود. زبان مشترک عکس و  تصویر و موسیقی در کنار ارتقای ترجمه متون و ارتقای دانش ارتباطی پیشگامان جامعه مجازی، مبنای تعاملات انسانی در سطح بین المللی است. انسان هزاره سوم فرصت دارد علیرغم ناخرسندی دولتهای مقتدر جهانی و منطقه ای که به چارچوب های پیشین اعمال حاکمیت می اندیشند، مقتدرانه راه آگاهانه و آزادانه خود را به سوی آینده بگشاید و تجدید حیات دیگری را در تمدن و فرهنگ جهانی آینده بر مبنای اراده و خواست انسان ها بنا کند. درواقع باید گفت که تلاش علمی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی اخیر بشر، بزرگترین تلاش جمعی انسان در تاریخ است و آشکارا ماهیت انسانی و آزاد و  تعاملی این عرصه، رمز حرکت آن است.

 باید پذیرفت که انسان هزاره سوم به مدد تعامل در محیط های اجتماعی، به توان عظیمی در پالایش میراث علمی و فرهنگی گذشته خویش نائل آمده است و فرصتی برای بازشناسی هر آنچه بوده و هست و ترسیم آینده خود دارد. همه دستاوردهای خویش را یکجا می بیند و با هم می آمیزد و در اختیار دیگران قرار می دهد و آزادانه و آگاهانه از آن برای یک جهش تکاملی عظیم استفاده می کند.

 فرهنگی که در نتیجه تعاملات انسان در اینترنت ایجاد میشود، غنی و جهانی، زاینده و راهگشا، متنوع و گسترده و عمیق و متکی به مبانی فطری انسان و ارزشهای اصیل و مشترک بشری و بستر مناسب و بی رقیب برای تحقق تمدن واحد جهانی است.

برای تصور اجمالی تحول عظیمی که بشر امروز در مسیر آن قرار دارد، کافی است خلق و تغییر مفاهیم و ابزارها و حوزه هایی چون: اینترنت و اینترنت اشیاء، ماشین ها و کارت های هوشمند، جامعه و شبکه و شهروند و گروههای مجازی، وب، کسب و کار اینترنتی، وبلاگستان، آدرس الکترونیکی، چت، نشر الکترونیکی و اینترنتی، تبلیغات و بازاریابی اینترنتی، تلفن همراه، پیامک، بلوتوث، کلان داده، سلامت مجازی و انرژی های پاک  را برای مدتی در نظر بگیریم و به آنها بیندیشم. نتیجه ای که می گیریم آن است که  ما به همراه جهانی که می شناختیم در حال تغییریم.  شاهد خلق و بسط جهانی جدید و بزرگتر و البته نزدیکتر هستیم و گرچه شاید شناخت دقیقی از مبانی و روند تحول عصر حاضر نداریم ولی می دانیم که واقعیت به انتظار پژوهش ها و  اظهار نظرات ما نمی نشیند و همگی در مسیر تاریخ در حال حرکت هستیم.

 در حقیقت این توسعه همه جانبه ارتباطات انسانی است که اعتماد بر می انگیزد و در نهایت سکویی برای شکل گیری جامعه واحد جهانی خواهد شد. انسان فهم خویش را بالا می برد و راههای زیست و همزیستی جدیدی را تجربه می کند و در رویکردهای اقتصادی و سیاسی خویش به موضوع روابط انسانی و  اجتماعی اهمیت روزافزونی می دهد. نگاهی به نهادهای محبوب و پرشمار انسان محور و  ابزارهای تعاملی در جهان مجازی و انعکاس رویکرد انسان محورانه فناوری ها در محصولات فناوری هزاره سوم، جای شک باقی نمی گذارد که مناسبات انسان با انسان در شکل فردی و گروهی، آنقدر توسعه می یابد که باور آن حتی برای ما که در آستانه این تحول قرار داریم مشکل است و شاید نسل بعدی ما بهتر از ما بتوانند به ارزیابی این رخداد عظیم بپردازند.

 در خاتمه اشاره به سه نکته بی اهمیت نیست:

 نخست: شکاف دیجیتالی می تواند مانع ورود بعضی کشورها به عصر جدید شود ولی چندان در عقب نگهداشتن ملت هایشان موفق نخواهد بود. به طور مثال تحریم های خارجی و داخلی بر حضور مردمان کشورها در شبکه های اجتماعی مجازی توامان در برابر اراده و توان امروزی مردمان ناتوان بوده اند. حداکثر تلاش دولت های مخالف ارتباطات و تعاملات، به انزوای آنان در کوتاه مدت و نادیده شدن در دراز مدت می انجامد.

 دیگر: نقش هر کشور در این تعامل انسانی جهانی، توسط خواص و نخبگان و فرهیختگان فعال آن کشور رقم می خورد. فرهیختگان سرزمین ما به ویژه دانشجویان جوان و آشنا به فناوری های نوین و فعال در اینترنت و جامعه مجازی که به عقلانیت و رفتار انسانی شناخته می شوند، منبع انسانی چنین تحولی محسوب می شوند و محمل حضور نخبگان و فرهیختگان جامعه در جهان مجازی و در نهایت نمایندگان ملی و موسسان و شرکای جامعه جهانی آینده خواهند بود.

آخر : احتمال غلبه مجدد ابزار و شکل و ظاهر بر انسان و محتوا و باطن همواره بوده است و خواهد بود و اینکه بشر در این فصل از تکامل خویش، از تجربه جمود و قشری گری اعصار پیشین چگونه درسی گرفته باشد، سرنوشت ساز است.

 

تکمله:

لینک مطلب در ایلنا:

  نظرات ()
تجارت الکترونیک را توسعه دهیم نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٤

مهدی بوترابی در گفتگو با ایلنا:

تجارت الکترونیک را توسعه دهیم

تجارت الکترونیک را توسعه دهیم

مهدی بوترابی گفت:در حال حاضر دولت تمام تلاش خود را جهت حمایت از فعالین حوزه محتوا انجام می دهد، این تمایل و انجام این اقدامات را در رفتار و تعامل دولت با بخش خصوصی، نظام صنفی رایانه و همچنین حوزه فاوا مشاهده می کنیم.

مهدی بوترابی فعال فضای مجازی،  در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص ضرورت گسترش پهنای باند در کشور، گفت:به نظر می رسد که دولت در توسعه زیر ساخت های ملی کشور، عملکرد قابل قبولی داشته است و انتظار مردم و نهادهای مختلف اجتماعی از دولت برای تحقق یافتن دولت الکترونیک، معقول است.

وی در خصوص برنامه ریزی هایی انجام گرفته در این خصوص، گفت:نکته مهمی که مطرح می شود این است که دولت چه گام هایی برای تولید محتوا در حوزه مجازی به خصوص برای شبکه ملی اطلاعات برداشته است؟ در حال حاضر دولت تمام تلاش خود را جهت حمایت از فعالین حوزه محتوا انجام می دهد، این تمایل و انجام این اقدامات را در رفتار و تعامل دولت با بخش خصوصی، نظام صنفی رایانه و همچنین حوزه فاوا مشاهده می کنیم.

وی با بیان این که وزیر ارتباطات و همکارانشان در ترویج محتوای مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات نهایت تلاششان را می کنند، گفت: البته نباید انتظار داشت این تولید محتوا در بخش دولتی صورت گیرد؛ در حال حاضر مهم ترین تولید کنندگان ما دراین زمینه در  بخش خصوصی قرار دارند.

این فعال فضای مجازی، گفت:مهم ترین هدف این حوزه تغییر زیر ساخت های موجود برای تولید سریع تر و موثرتر محتوا در خصوص بازی های رایانه ای موبایل، نرم افزارها ی توزیع زبان فارسی چه در داخل و چه در خارج از کشور، است. به طور کلی ادب فارسی، حوزه فرهنگی ایرانی و اسلامی متاثر از فعالیت های فعالین حوزه محتوای  فارسی در فضای مجازی است، که عنوان دیگر آن محتوای شبکه ملی ارتباطات است.

بوترابی افزود: در خصوص شبکه ملی ارتباطات، بخشی که مردم بیشتر با آن مواجه هستند، محتوا است.

وی با بیان این که طبق آمارهای موجود زیر ساخت های ارتباطی افزایش یافته است اظهار داشت:محتوای موجود در این حوزه به خوبی استفاده می شود و در حال توسعه است؛ اما عمده نگرانی های موجود در رابطه با ارتقاع سریع این بخش و همچنین توزیع حجم بالا است و این به آن معنا است که از فرصت های تعاملی بیشتر استفاده کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: آموزش های الکترونیکی مانند تجارت الکترونیکی بازاریابی اینترنتی و... را باید توسعه دهیم تا یک فضای فرهنگی مناسب برای زیر ساخت هایی که دولت تایین کرده به وجود آوریم.

وی در پایان افزود:با توجه به وجود وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی که نقش عمده ای در تولید محتوا دارند، عمده ی تولید محتوا در خصوص مردم انجام می شود زیرا هم به عنوان کاربر و هم به عنوان صاحبان کسب و کارهای خصوصی حضور دارند.

  نظرات ()
راهنمای چها راه اطلاع رسانی نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٤

افرادی که به پشتوانه سابقه تخصصی و یا مدیریت بر سر چهار راه اطلاعات و اطلاع رسانی قرار گرفته اند، اگر به دانش و مفاهیم مدیریت استراتژیک مسلط شوند، فرصت این را خواهند داشت که بیشتر بیاموزند و اگر از سطح پیشین خود فاصله می گیرند لااقل در سطحی جدید، نقشی در خور بیابند.

گاهی چنین افرادی از گذشته بریده و به آینده نرسیده و از آنجا مانده و از اینجا رانده می شوند.

  نظرات ()
ولایت علی ع عشق به همه خوبی های عالم است نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٤

علی نماینده ی تام و تمام حق و انسانیت است
 عشق مردم ایران به علی ع بهترین گواه حق جویی ایرانیان است
نهج البلاغه ی او اندکی از علی ع است با هدف معرفی بلاغت کلام او ولی همان نیز دریچه ای شد به عظمت های باورنکردنی انسانی که در مسیر استفاده از ظرفیت خلیفه اللهی به اوج رسید.
ولایت او خطی است که از محبت و عشق به حق و حقیقت آغاز می شود و به همان پایان می یابد
و در آن همه ی خوبی ها جمع است

محبت و عشق به همه خوبی های عالم

خود از بزرگترین خوبی ها و کلید و مبنای نیت رسیدن به هر خوبی است

ولایت علی
عشق به همه خوبی ها و کمال ها و جمال ها است

پرشین بلاگ persianblog  مهدی بوترابی mehdi boutorabi  علی

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

  نظرات ()
شبکه و منطق های نوین آن نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٤

دوران جدید به دلیل افزایش فوق العاده دانش و دسترسی، شبکه و رفتار و قواعد مرتبط با آن ماهیتی دانشی و اجتماعی تر از پیش یافته است. عرصه حضور شبکه صرفا به فضاهای تازه تاسیس مرتبط نیست. بلکه سالها پیش از شکل گیری شبکه های مجازی، شبکه های غیرمجازی با منطق های نخستین خود ظهور کرده اند و ماهیت اجتماعی تری را برای دانش و تعاملات نوین رقم زدند.

شبکه ها از جهت مدیریت و راهبری به شدت متمرد هستند و بدون شناخت آنها نمیتوان حتی با آنها همراهی کرد. مسیر حرکت شبکه ها بر اساس ریل های اجتماعی منطقی است که الزاما با پیش فرض های ما تطابق ندارند.

به طور مثال در حوزه مرجعیت فقاهت و شریعت، تمرکز در مرجع واحد و مقبول عام به شکل گیری شبکه متنفذ مراجع انجامیده است و حتی پیش از آن نیز شبکه متنفذ مجتهدین و فضلا در تجمیع سرمایه اجتماعی روحانیت در مرجع واحد نقش ایفا کرده است.

نادیده گرفتن اعضای شبکه به ویژه اعضای متنفذ شبکه موجب ناکارآمدی شبکه و کاهش بهره وری آن می شود.

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب