مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
آرشیو وبلاگ
      اینترنت و جهان و جامعه مجازی (فرهنگ و سياست و اقتصاد اينترنت و جامعه و جهان مجازي)
مصاحبه نویسنده: مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi - شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٥

مصاحبه با مدیر پرشین بلاگ (7 اردیبهشت 84 ) [وبلاگ نويسی]

طبقه آخر یک ساختمان چهارطبقه رو به سوی بام ایران دماوند ، از پنجره اتاق  گلدسته های مصلی و آبی آسمان تنها چیزی است که وقتی پشت میز نشسته ایم دیده می شود . در چهار سوی اتاق تماما نماد و آرم سایت های اینترنتی که مجموعا گروه سایتهای پرشین بلاگ خوانده میشود، به چشم می خورد. نشستن دکتر در کنار ما و نه پشت میز شخصی به من اجازه می دهد که اولین سوال را نه به عنوان مدیر عامل پرشین بلاگ بلکه به عنوان یک وبلاگ نویس بپرسم ، آخر شب قبل اولین چیزی در سرچ دستگیرم شد وبلاگ های متعدد دکتر بود با تعداد زیادی لینک و روزی چند بار به روز رسانی.آقای بوترابی هم در جواب با لبخندی می گوید از بیکاریه دیگه ، چی کار کنیم ؟! می گویم پس همه ما وبلاگ نویس ها بیکاریم ، می گوید ما که بیکاریم بقیه را نمی دانم!

برای اینکه بدانیم چقدر بیکار! وجود دارد می پرسم تعداد وبلاگ نویس ها در جهان و ایران به چه میزان است ؟

o       آمار وبلاگ نویس ها رو نمی شود به طور دقیق تعیین کرد اما حداقل 150 تا 250 هزار بلاگر فارسی نویس وجود دارند که حدود یک میلیون دویست هزار وبلاگ فارسی رو بوجود آورده اند. از این میان پرشین بلاگ  580 هزار  وبلاگ و حداقل یکصد هزار وبلاگ نویس را به خود اختصاص داده است . بر اساس آخرین آمار که مربوط به حدود یکسال قبل است، تعداد وبلاگ ها در دنیا از مرز 100 میلیون گذشته است.

دکتر بوترابی از حدود 4 سال پرشین بلاگ فعالیت  می کنند و از زمان تاسیس شرکت آریا گستر بعنوان مدیرعامل شرکت مدیریت بخشهای مختلف فعالیت گروه را در حوزه وب را برعهده دارد. (سه دانشجوی جوان پرشین بلاگ را راه اندازی و اداره می کردند. دو تا که رشته مکانیک خوانده بودند ، از شرکت جدا شده اند ولی دانشجوی کامپیوتر که الان کارشناس ارشد رایانه است، هنوز در پرشین بلاگ فعالیت می کند و مسئول بخش امنیت سرورهای پرشین بلاگ است.)

سابقه فعالیت شما در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات چقدر و در چه زمینه ای است و حضور شما در این یک سال چه تغییراتی را در  پرشین بلاگ  منجر شده است؟

o        در 15 سال گذشته فعالیت مستقلی در حوزه نرم افزار داشته ام و تمایل نداشتم مدیر اصلی سایت پرشین بلاگ باشم و از ابتدا همین مسیر را طی کردیم ولی به تدریج و بنا به مقتضیات مجبور شدم علاوه بر مسئولیت گروه سایتهای پرشین بلاگ، مسئولیت سایت پرشین بلاگ رو هم بر عهده بگیرم. گروه سایتها هم اکنون بیش از 25 سایت است که حداقل 5 سایت آن از بهترین سایتها در حوزه ی موضوع فعالیتشان هستند.

بوترابی انجام فعالیت رسمی و قانونی در داخل و خارج کشور را برای راه اندازی و نگهداری سرویس های اینترنتی ضرورتی غیرقابل انکار می داند . راه حل فعالیت فردی همچون میهن بلاگ و بلاگفا و یا تیمی مانند بلاگ اسکای برای دو یا سه سال پیش راه حلی منطقی بود ولی امروز دیگر امکان رشد از سیستمهای مخفی و نیمه مخفی و غیرحرفه ای گرفته شده است. باید رسما فعالیت کرد و هزینه های آن را با رعایت قوانین و ضوابط داخلی و بین المللی پرداخت. گروه سایتهای پرشین بلاگ(شرکت آریا گستر) هم اکنون حدود 30 پرسنل تمام وقت دارد که فعالیتهای گروه را دنبال می کنند.

 دکتر بوترابی می گوید : وضع بد سرمایه گذاری در کشور، نو بودن زمینه فعالیتهای اینترنتی، کمبود بازده اقتصادی این حوزه و فقدان اعتماد گروههای سرمایه گذار از عمده دلایل بی اعتمادی بازار پول و سرمایه به حوزه سرویس های اینترنتی بوده است که بتدریج درحال رفع شدن است.

اگر هم شرکتهای گروه ما که بیشتر با عنوان حنفا شناخته میشوند به این حوزه وارد شده است به دلیل این بوده که گروه سرمایه گذار در زمینه های خاصی از فناوری اطلاعات و ارتباطات(فاوا) صاحب قوه تشخیص و توانایی بود.

 داشتن هویت حقوقی و محل فعالیت و اداره درست سیستم از ضروریات فعالیت در حوزه وب فارسی است ولی کافی نیست. ما معتقدیم تیم فعلی ما توانایی خوبی در حوزه رسانه دارد و از بازار به نسبت دیگران اطلاعات خوبی داریم .

از زمانی که به طور جدی درگیر کار پرشین شده اند وبلاگ شخصی شان هم متولد شده است . چقدر مخاطب و کاربر سایت برایتان اهمیت دارد و پاسخگویشان هستید؟

o       حدود دو سال است که وبلاگنویسی میکنم و به سه وبلاگم توجه خاص دارم.  وبلاگ اصلی من اکرنه است روزانه بین 80 تا 100 mail  در یافت می کنم. به همه ایمیل هایم خودم پاسخ میدهم. در رابطه با ایمیل های رسمی شرکت یا سایتها نیز هر کس که مسئول شده شخصا رسیدگی میکند.  هیچ پیام از پیش تعیین شده ای برای پاسخ به سوال کنندگان موجود نیست و همه اقدامات توسط نیروی انسانی متخصص انجام میشود. وبلاگ هواداران پرشین بلاگ و آدرس ایمیل های متعدد و وبلاگ مدیران بخشی از سیاست ارتباط موثر با مخاطبان ماست.

دکتر بوترابی بزرگترین رقیب خود را نمی شناسد. چرا که معتقد است هنوز گروه سایتهای پرشین بلاگ رقیبی ندارد اما در زمینه وبلاگ سرویس معتقد است بلاگفا یا میهن بلاگ  رقبای اصلی سایت پرشین بلاگ خواهند بود. وقتی دلیل "یا " را می پرسیم نموداری که رشد پرشین بلاگ ، بلاگفا ، میهن بلاگ را  نشان می دهند و می گویند :  بلاگفا خوب در حال رشد بود اما از حدود 6 ماه پیش میهن بلاگ دارد خود را بالا می کشد. البته هر دو سرویس نسبتشان طی دو ماه گذشته از نظر محبوبیت لینک در اینترنت از نظر مجموع جستجوگرهای اینترنتی کاهش یافته و در واقع موقعیت پرشین بلاگ بهتر از گذشته شده است. البته کلا اهمیت وبلاگ سرویس ها مانند گذشته نیست و راه کارهای دیگری برای حضور در محیط وب و تحقق ترافیک اینترنتی بوجود آمده است.

دکتر تاکید میکند: " آمار جستجوگرها نشان میدهد که سایت پرشین بلاگ همچنان در حال فاصله گرفتن از بقیه وبلاگ سرویس ها است. دلیل آن هم نتیجه دادن سرمایه گذاری های کاری  قبلی طی 6 ماه گذشته است. حدود یکسال طول کشید که بتوانیم سیستم مناسبی برای دنبال کردن اهداف خود طراحی و پیاده سازی کنیم. زیرساختهای گروه را تکمیل کردیم و برای مراحل جدید فعالیت آماده شدیم. نتیجه این تلاشها طی سه ماه گذشته کاملا برای وبلاگنویسان و وبگردها محسوس است.

نسل های اول و دوم وبلاگنویسان تجربه خود را با پرشین بلاگ آغاز کرده اند . علاقه به دات کام شدن در بین این دسته از وبلاگنویسان زیاد بوده ولی به تدریج با روشن شدن نتایج دات کام شدن وبلاگها، این موج تضعیف شده است. کاهش ترافیک از مهمترین دلایل شکست وبلاگهای دات کام است. البته نمونه های موفق نیز وجود دارد ولی در اکثر موارد ارتباطات وبلاگنویس صدمه دیده است. آقای بوترابی در وبلاگ  wwwمطلب کوتاهی در این زمینه نوشته اند.

در حوزه وبلاگ نویسی  مسابقاتی برگزار میشود که معمولا در کنار آنها نام پرشین بلاگ نیز به چشم می خورد . دلیل این حمایت ها چیست ؟

 ما از همه فعالیت های حوزه وبلاگ نویسی حمایت می کنیم. وبلاگ نویسی فارسی در ایران با پرشین بلاگ شروع شده است و همچنان بزرگترین گروه وبلاگنویسان عضو آن هستند و در نتیجه وظیفه پرشین بلاگ ارائه هر گونه کمک به وبلاگ و وبلاگنویسی است. معتقدند سرمایه گذاری روی توسعه فرهنگ وبلاگنویسی و وبگردی زیرساختهای وب فارسی را تقویت میکند.مسابقه وبلاگ های قرانی که به همت خبرگزاری قرآنی جهاد دانشگاهی(ایکنا) برگزار شد، عرصه را برای حضور بیشتر وبلاگ در رسانه ی ملی باز کرد. وبلاگ نویسی با روشن کردن واقعیت وجودی خود بعنوان رسانه ای موفق و موثر ، از حاشیه امنیت برخوردار شد.

تا 29 فروردین85 تعداد وبلاگ های پرشین بلاگ 567068 است که روزانه 600 تا 700 وبلاگ متولد می شود  297314 یادداشت و  9390058 کامنت گذاشته شده است. مدیر پرشین بلاگ مهم ترین نشانه توجه به این تعداد مخاطبان و کاربران را راه اندازی باشگاه طرفداران پرشین بلاگ می داند  که به صورت آن لاین به حساسیت ها و نظرات توجه می کند.

پرشین بلاگ در سه ماه اخیر با تغییراتی که داده است باعث جذب توجه دوباره و بیش از پیش شده است ، این تغییرات همه جالب توجه است و امکانات خوبی را به کاربر می دهد اما چرا انقدر دیر به وجود آمد ؟

o       وقفه و رکودی در سال گذشته به وجود آمد ،البته حرکت ادامه داشت اما روند آن کند بود ،عامل اصلی نیز تغییرات ساختاری و زیربنایی سیستم بود. تغییراتی را که شما در 4 ماه اخیر می بینید نتیجه تلاشی است که از ماهها قبل آغاز شده بود. پرشین اولین بوده و تلاش دارد همچنان بهترین باشد. تعداد کسانی که حرکت گروه سایتهای پرشین بلاگ رو درک کرده اند زیاد نیستند ولی به زودی شاهد افزایش آگاهی دیگران نسبت به ثمرات فعالیت گروهی خواهند شد. موفقیتهای گروه سایتهای پرشین بلاگ تازه شروع شده است.

وقتی از دلیل رکود و وقفه می پرسیم ضمن شوخی بر تربیت نیروی انسانی برای راهبری فاز بعدی توسعه گروه سایتهای پرشین بلاگ تاکید می کنند . آنجا که سوالی را دوست ندارند جواب دهند بحث را به شوخی می کشند و هم جواب می دهند و هم نمی دهند. شوخی ای که می توان هزار و یک معنا از آن برداشت کرد. مثلا وقتی از معیار انتخاب پرسنل می پرسم می گویند: باید حتما یک نفر را کشته باشد .

به عنوان آخرین سوال از دکتر می پرسم : چه شد که تصمیم گرفتند با پرشین بلاگ همکاری کنند و در ادامه سمت مدیر عاملی رو بپذیرند ؟

o       مدیر عامل یکی از شرکتهای گروه  پیشنهاد آشنایی با سه عضو پرشین بلاگ را داد که بدلیل عدم انگیزه علیرغم اصرار ایشون موافقت نکردم و دوستان پرشین بلاگ رو به یکی از دوستان دیگر معرفی کردم. اما مشکل دو تا شد. ایشون هم بر اصرارها افزودند و در نخستین جلسه ای که با برو بچ پرشین بلاگ داشتیم به اهمیت کاری که انجام داده اند پی بردم و پیشنهاد همکاری را پذیرفتم. دوستان واقعا کار مهمی انجام داده بودند.  از ابتدا سیستم به صورت شرکتی طراحی شد و لاجرم کسی بایستی به عنوان مدیرعامل انتخاب می شد که به دلایلی بنده به اتفاق آرا انتخاب شدم.

انتخاب نام برخی سایتهای گروه با رشته تاریخ ( به قول دکتر مهندسی اموات) بی ارتباط نیست ؟

o       دهیو سیستم جستجوگر گروه سایتهاست. به زبان فارسی باستان معنای کشور و قوم می دهد. زیگور نیز خلاصه شده زیگورات است. نوعی معماری خاص ویژه معابد بزرگ که مهمترین آنها زیگورات چغازنبیل در نزدیکی شوش است و از آثار ارزشمند تاریخ چند هزار ساله ایرانی است که به دوره پیش از آریایی ها باز میگردد و به همین دلیل مغفول مانده است.

باید یادآور شوم که دکتر بوترابی فوق لیسانس رشته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری تاریخ از تربیت مدرس هستند (البته از پایان نامه شان دفاع نکرده اند!)

 نوشته شده توسط معصومه شهبندی در شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۸۵و ساعت 19:28
http://massmedia.mihanblog.com

  نظرات ()
مطالب اخیر از عصر اطلاعات تا عصر تجربه نقش فناوری در کاهش تراکنش های اجتماعی نگارش بی ویرایش در وبلاگ اعتراف اوباما به خطا در لیبی و آینده سیاسی او پاسخگویی در فضاهای ثالث ظرفیت کشورها برای دمکراسی مجازی نهادهای سیاسی فضای مجازی دمکراسی دیجیتال / مردم سالاری مجازی مقایسه دستاوردهای حوزه فاوا و فضای مجازی خطای استراتژیک تعمیم فاوا به همه حوزه ها
کلمات کلیدی وبلاگ اینترنت وب جامعه فضای مجازی (٧۳) اینترنت (٦٥) جامعه مجازی (٦٠) وبلاگستان (٤۸) وبلاگ چیست؟ (٤٠) فاوا (٢٩) اندیشه (٢٥) وبلاگ (٢٤) فیلترینگ (٢٠) سایتهای اینترنتی (۱٦) نقد و بحث و اندیشه (۱٦) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) (۱٦) وب فارسی (۱٤) سایت (۱۳) شبکه اجتماعی مجازی (۱۳) تجربه روزانه پیشنهاد پیش بینی آینده (۱۳) رسانه (۱٢) فیلترینگ و سانسور و مسدودی (۱۱) آینده جهان (۱٠) اینترنت وب جامعه فضای مجازی شبکه اجتماعی وبلاگستان (۱٠) کسب و کار مجازی (٩) وبلاگنویسان (۸) تعامل اجتماعی (٧) فناوری اطلاعات و ارتباطات (٧) جامعه مجازی اینترنت وب (٧) روز وبلاگ فارسی (٧) پرشین بلاگ (٧) فیس بوک (٦) مهدی بوترابی (٦) بازاریابی اینترنتی (٦) هویت مجازی (٦) مصاحبه و خاطره (٦) اینترنت و وب (٦) خبرستان (٦) آزادی (٦) جشنواره اینترنتی (٦) مدیران سایتها (٦) کاربران اینترنت (٦) وبلاگستان فارسی (٥) سایت اینترنتی (٥) وبلاگنویسی (٥) اینترنت ملی (٥) میراث دیجیتال (٥) مصاحبه (٥) ابر رسانه و رسانه و رسانه اجتماعی (٥) تبلیغات آنلاین (٥) جشن تولد پرشین بلاگ (٥) جشن وبلاگ فارسی (٤) جشن بانوان برتر وبلاگستان (٤) گروه سایت های پرشین بلاگ (٤) آموزش و تحقیق (٤) امنیت و امنیت ملی (٤) دانش و قدرت و ثروت (٤) سلامت مجازی (٤) نظرسنجی و افکار سنجی و افکار عمومی (٤) لینک (٤) عکس (٤) انتخابات (٤) گوگل (٤) اراذل و اوباش (٤) وبلاگنویس (٤) انتخابات دهم ریاست جمهوری (٤) افکار عمومی (۳) اقتدار دولتها (۳) حریم خصوصی (۳) وبلاگ تخصصی (۳) انسان (۳) پرشین بلاگ (۳) نظرسنجی (۳) رضا کیانیان (۳) تحریم (۳) مردم سالاری مجازی (۳) تولید محتوای فارسی (۳) فیلترینگ و سانسور (۳) بزرگداشت و یادبود و مناسبت (۳) امنیت فضای مجازی (۳) گوگل پلاس (۳) وبلاگ فستیوال (۳) جامعه مجازی و اینترنت وب (۳) روز وبلاگ (۳) اطلاع رسانی (۳) موتورهای جستجوگر (۳) کمیته تعیین مصادیق (۳) دادسرای اینترنت (٢) فیلترینگ اشتباهی (٢) تعاملات اجتماعی (٢) سرمایه گذاری (٢) مسابقه وبلاگنویسی (٢) محیط سالم (٢) پارلمان مجازی (٢) نشریه الکترونیکی (٢) وبلاگ گروهی (٢) محمد علی ابطحی (٢) معصومه ابتکار (٢) سروش صحت (٢) روز جهانی وبلاگ (٢) مستعار نویسی (٢) امیر خادم (٢) آسیب اجتماعی (٢) نقشه جامعه مجازی (٢) شورایعالی فضای مجازی (٢) شبکه گردشگری مجازی (٢) شبکه مجازی گردشگری (٢) جشنواره مسابقه اینترنتی (٢) ایده و کارآفرینی و نوآوری (٢) جامعه مجازی و اینترنت (٢) فرهنگ و آیین و دین (٢) منافع ملی (٢) ستاد مجازی انتخابات (٢) ابر رسانه و رسانه (٢) آزادی و دسترسی به اطلاعات (٢) علیرضا عسگری (٢) جنگ سایبری (٢) سئو seo (٢) مهاجرت (٢) نوروز (٢) انتخابات 24 اسفند (٢) عمو پورنگ (٢) وب (٢) جوانان (٢) رسانه مجازی (٢) حقوق شهروندان مجازی (٢) فیلترنت ملی (٢) دات کام (٢) طراحی وب (٢) استبداد (٢) گروههای اینترنتی (٢) وبگرد (٢) زندگی مجازی (٢) گروههای مرجع اینترنتی (٢) شهروندان مجازی (٢) مردم سالاری (٢) زندگی دیجیتال (٢) شکاف دیجیتالی (٢) داریوش فرضیایی (٢) قرار وبلاگی (۱) سرزمین مادری (۱) پزشکان (۱) تبعیض جنسیتی (۱) اسپم (۱) تالیا (۱) فناوری اطالاعات (۱) پرشین وبلاگ (۱) اقتدارگرایان اینترنت (۱) ابرقدرتها (۱) گروههای مرجع (۱) شبکه اجتماعی (۱) ضیایی پرور (۱) پرشین بلاگ دات کام (۱) پرشین بلاگ دات آی آر (۱) انجمن صنفی (۱) icc (۱) حاشیه نویسی (۱) کامنتینگ (۱) ریزش اطلاعات (۱) جهان سوم (۱) وطن (۱) سایتهای موسیقی (۱) حجاب و عفاف (۱) رسانه های دیجیتال (۱) امر به معروف (۱) نهی از منکر (۱) صنعت it (۱) فیلترننت ملی (۱) persianblog (۱) boutorabi (۱) امین پور (۱) ابر رسانه (۱) کلوپ (۱) صنف اینترنت (۱) شغل اینترنتی (۱) تیم برنرز لی (۱) w3c (۱) www (۱) مخترع وب (۱) زنده رود (۱) خانه پدری (۱) وب مستر (۱) قاره جدید (۱) ماتریکس (۱) رنسانس اینترنتی (۱) دانش (۱) افغانستان (۱) همایش (۱) دین (۱) قرآن (۱) مذهبی (۱) عشق (۱) جشن (۱) دانلود (۱) موبایل (۱) زنان (۱) اخلاق (۱) خاطره (۱) بلاگ (۱) ایرانسل (۱) فناوری اطلاعات (۱) وبگردی (۱) مایکروسافت (۱) خاتمی (۱) دیجیتال (۱) پروفایل (۱) بیل گیتس (۱) جشن تولد (۱) تلفن (۱) وبلاگهای تخصصی (۱) وبلاگهای سیاسی (۱) قیصر (۱) پشت صحنه (۱) آی تی (۱) پیام (۱) بوترابی (۱) زبان فارسی (۱) پیشنهاد (۱) ایمیل (۱) تاجیکستان (۱) کاریکاتور (۱) کپی رایت (۱) قرآن کریم (۱) عدالت (۱) یادداشت (۱) فید (۱) blog (۱) سپاه جاویدان (۱) صادرات نرم افزار (۱) فاوا ( فناوری اطلاعات و ارتباطات ) ا (۱) اصلاح طلبان و اصولگرایان (۱) هولدینگ (۱) بازاریابی شبکه ای (۱) اخلاق و اخلاقیات در جامعه مجازی (۱) نخبگان مجازی (۱) جنگ نرم (۱) دروغ و تخریب (۱) مونیتورینگ (۱) نظرسنجی و افکار سنجی (۱) وب معنایی (۱) احزاب و تشکل ها (۱) حقوق بشر و قضاوت (۱) پورتال پرتال (۱) مرجعیت مجازی (۱) مرجعیت و نخبگان مجازی (۱) آسیب شناسی فضای مجازی (۱) همایش مسابقه جشنوواره (۱) پیام رسانه (۱) شناخت منطق (۱) جنگ نرم و سخت و سایبری (۱) مصاحبه خاطره پیام (۱) عدالت آزادی آگاهی انتخاب اختیار (۱) آسیب اجتماعی و فردی (۱) شهرت مجازی (۱) رضایت کاربران (۱) ایده و کارآفرینی (۱) دایرکتوری فهرست سایت (۱) اینفوگرافیک (۱) جنگ سایبری نرم سخت صلح بحران رقابت (۱) اینترنت وب جامعه مجازی اینترانت شبکه ملی اطلاعات (۱) بازریابی الکترونیکی اینترنتی (۱) کنسرسیوم آموزش الکترونیک (۱) آموزش الکترونیکی و اینترنتی (۱) فیلترنت اشتباهی (۱) انجمن سایتهای فارسی (۱) جهانی سازی (۱) رسانه دیجیتال (۱) اینتنرنت (۱) نشریه اینترنتی (۱) رنکینگ (۱) فرهنگسرای بانو (۱) فضای مجازی (۱) blog day (۱) مهدوی واعظ (۱) چکاد (۱) گروه موسیقی چکاد (۱) دفاع مقدس (۱) قیصر امین پور (۱) صدا و سیما (۱) رضا یزدانی (۱) نجبا (۱) شریف زادگان (۱) hypertext (۱) سایت عمو (۱) گروه اینترنتی (۱) حقوق مولفین (۱) حق نشر (۱) پهنای باند (۱) خرافه (۱) بانکی (۱) انحصار (۱) صفحه نمایش (۱) چاپار (۱) پروچیستا (۱) ساماندهی (۱) قلب مجازی (۱) دولت الکترونیک (۱) هرزه نگاری (۱) باشگاه (۱) نشریات دیجیتال (۱) شایا تجلی (۱) ایران و ایرانی (۱) طراح وب (۱) گزارش تصویری (۱) تبلاگ (۱)
دوستان من زمان بیکرانه ایران جاودانه اکرنه تاجیکستان بر فراز جهان وبلاگ اکرنه ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ابتکار سبز وبلاگ شخصی خانم دکتر معصومه ابتکار ایران و ایرانشناسی ایران و ایرانشناسی باشگاه مجازی مدیران و متخصصان ایران سیمرغ پرتال زیگور طراح قالب